Świat Wiadomości

Australia uznała Jerozolimę za stolicę Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl media australijskie i izraelskie donoszą, że we wtorek rząd Scotta Morrisona zdecydował się na uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela.

Źródła rządowe poinformowały, że gabinet premiera Scotta Morrisona zatwierdził zmianę australijksiego stanowisku w sprawie Jerozolimy na spotkaniu zespołu bezpieczeństwa narodowego we wtorek wieczorem po szeroko zakrojonych dyskusjach na ten temat. Zdecydowano jednak, że ze względu na koszt przeniesienia ambasady Australii z Tel Awiwi, który opiewa na ok. 200 mln dolarów, zmiana lokalizacji placówki dyplomatycznej nastąpi w późniejszym czasie.

„Canerra ustanowi urząd konsularny w Jerozolimie, dopóki nie zostanie tam przeniesiona ambasada” – informuje Times of Israel. Dziennik dodaje, że nie było jasne, czy rząd zamierzał uznać całą Jerozolimę za stolicę Izraela, czy tylko Zachodnią Jerozolimę, którą Izrael utrzymywał przez całe swoje istnienie – w przeciwieństwie do wschodnich sektorów miasta, które zostały zdobyte przez Izrael w trakcie wojny sześciodniowej z 1967 roku.

Decyzja rządu spotkała się z krytyką Palestyńczyków. We wtorek delegacja Autonomii Palestyńskiej do Australii potępiła zapowiadaną decyzję. Władze palestyńskie wezwały kraje arabskie i muzułmańskie do zerwania kontaktów dyplomatycznych z Australią.

Czy uważacie, że to roztropny ruch?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!