Świat Wiadomości Wiara

Australia: Księża mają być zmuszani do łamania tajemnicy spowiedzi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal pch24.pl owe prawo, zmuszające księży do złamania tajemnicy spowiedzi w przypadku postępowań związanych z pedofilią jest wprowadzane w coraz większej ilości Terytoriów. Tamtejszy episkopat zdecydowanie się temu sprzeciwia, a niektórzy księża zaręczają, że wolą iść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi.

W Australii dzieje się to co przewidzieli hierarchowie tamtejszego Kościoła. Obawiali się bowiem, że prawo nakazujące uchylenie tajemnicy spowiedzi podczas postępowań dotyczących pedofilii zostanie z czasem wprowadzone w całej Australii. Oprócz Australijskiego Terytorium Stołecznego, nowe prawo zacznie obowiązywać w Południowej Australii, a nieoficjalnie mówi się, że kolejnym obszarem, na terenie którego obowiązywać będą nowe przepisy będzie Nowa Południowa Walia.

Ks. Michael Whelan z parafii św. Patryka w Sydney stanowczo podkreślił, że księża nie złamią tajemnicy spowiedzi.

– Państwo będzie nas zmuszało do popełnienia tego co jako katoliccy księża uważamy za jedno z najcięższych przewinień (złamanie tajemnicy spowiedzi), czego ja na pewno nie zrobię – powiedział ks. Whelan. Na pytanie dotyczące tego czy Kościół w takim razie stawia się ponad prawem, odparł: „Absolutnie nie, ale kiedy państwo ingeruje  w naszą wolość religijną, podważa istotę bycia katolikiem to wtedy musimy się sprzeciwić.” Ks. Whelan dodał, że woli iść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi.

Jak zaznaczył, w przypadku kiedy przyszedłby do niego pedofil chcący wyznać swoje winy, od razu zaprowadził by go na komisariat. Wola poddania się karze za popełnione przestępstwa byłaby dla księdza jednoznaczna z autentyczną skruchą.

Nowemu prawu zdecydowanie sprzeciwia się australijski episkopat. – Prawo to jest niedojrzałe i nierozsądne, powodowane najwyraźniej chęcią karania Kościoła katolickiego bez właściwego zbadania następstw tej decyzji– powiedział abp Mark Coleridge, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii.

Czy kiedyś czeka nas kres coraz to częstszych aktów antychrześcijańskich, które możemy zaobserwować każdego dnia podczas gdy muzułmanie w ramach “religijnego pojednania” są uprzywilejowywani?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!