Felietony

Audiobooki wspomnień osób związanych z historią miasta zawsze wiernego Polsce – Lwowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W obecnych czasach, gdzie tekst objętości jednej strony A4 sprawia wielkie trudności z przeczytaniem go ze zrozumieniem, dla osób pragnących przybliżać historię Polski stoi nie lada wyzwanie, gdyż działając w obszarze uznawanym przez większość Polaków za nudny i bezsensowny zmuszone są wykazywać się kreatywnością, aby dotrzeć do coraz bardziej wymagających odbiorców.

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, zajmujący się przybliżaniem szeroko rozumianej historii Kresów, rozpoczął w ostatnim okresie udostępnianie audiobooków wspomnień osób związanych z historią miasta zawsze wiernego Polsce – Lwowa.

Jako pierwsze zostały udostępnione wspomnienia księdza Bronisława Hieronima Gładysza z okresu walk oddziałów wielkopolskich na froncie w Małopolsce Wschodniej w 1919 roku. Autor wspomnień od 1916 roku pełnił obowiązki kapelana wojskowego. W okresie II Rzeczypospolitej był związany z Uniwersytetem Poznańskim. Po zajęciu miasta w 1939 roku przez Niemców jako przedstawiciel polskiej elity naukowej i kapłan katolicki poddany został niemieckim represjom, a w lipcu 1941 roku aresztowany przez gestapo. Ostatecznie zginął w czerwcu 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.

Wspomnienia czyta młody, dobrze zapowiadający się lektor Krzysztof Ceglarek (https://www.blackcatstudio.pl/ms_song/krzysztof-c/ ), rodzinnie związany z Kresami, który przez swoje umiejętności recytatorskie stara się uwrażliwić na historię polskich Kresów swoich rówieśników.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania dotychczasowych nagrań i śledzenia strony Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, na której będą pojawiać się dalsze nagrania i wiele innych interesujących materiałów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!