Wiadomości

Astronomowie odkryli nowego „kosmicznego trupa”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Astronomowie odkryli gwiazdę neutronową o potężnym polu magnetycznym i z dżetami materii. Do tej pory takie zjawisko odkrywano jedynie w przypadku czarnych dziur.

Na łamach magazynu „Nature” astronomowie opisali nietypową gwiazdę neutronową, oznaczoną Swift J0243.6+6124, którą odkryli w obserwatorium Very Large Array w Nowym Meksyku i kosmicznego teleskopu Swift NASA.

– Gwiazdy neutronowe to kosmiczne trupy – tłumaczy współautor badania prof. James Miller-Jones z australijskiego Curtin University. – Tworzą się, kiedy masywne gwiazdy wyczerpują zapasy swojego paliwa i stają się supernowymi, z centralną częścią gwiazdy zapadającą się pod wpływem własnej grawitacji.

Jak wyjaśnia specjalista, ten gwiezdny kolaps powoduje wzrost pola magnetycznego do wartości biliony razy większej niż ma pole naszego Słońca. Potem jednak, w ciągu setek tysięcy lat, jego siła ponownie maleje.

Gwiazdom neutronowym, podobnie jak czarnym dziurom, mogą towarzyszyć inne gwiazdy. Pochodzący z nich gaz zasila wtedy czarną dziurę lub gwiazdę neutronową. Jego część jest z potężną siłą wyrzucana w przestrzeń w postaci tzw. dżetów, osiągając prędkość zbliżoną do prędkości światła.

– Dżety odkrywają istotną rolę w oddawaniu ogromnych ilości pobieranej przez gwiazdę neutronową czy czarną dziurę grawitacyjnej energii z powrotem do otoczenia – opowiada prof. James Miller-Jones.

– Czarne dziury uważano za niekwestionowanych mistrzów wyrzucania potężnych dżetów, nawet jeśli zasilane były niewielką ilością materii towarzyszącej gwiazdy. Słabe dżety należące do gwiazd neutronowych stają wystarczająco jasne, aby je zauważyć, tylko kiedy w bardzo dużych ilościach pochłaniają gaz sąsiedniej gwiazdy – tłumaczy jeden z badaczy, Jakob van den Eijnden z Uniwersytetu w Amsterdamie.

Nowy obiekt przeczy tej teorii. Pole magnetyczne odkrytej gwiazdy neutronowej jest ok. 10 bln razy silniejsze niż Słońca. Po raz pierwszy udało się więc zaobserwować dżet pochodzący z gwiazdy neutronowej o bardzo silnym polu magnetycznym. Oznacza to istnienie nieznanej wcześnie klasy wytwarzających dżety obiektów.

– Odkrycie dżetów pochodzących z gwiazdy neutronowej o silnym polu magnetycznym kłóci się z tym, czego się spodziewaliśmy i pokazuje, że nie wiemy jeszcze wielu rzeczy na temat tego, jak dżety powstają – mówi prof. Miller-Jones.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!