Wiadomości

Armia Tadżykistanu naciera na miasto Batken, w użyciu są artyleria, systemy rakietowe i lotnictwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konflikt tadżycko-kirgiski przerodził się w otwartą wojnę. Armia Tadżykistanu podjęła ofensywę, wdzierając się w głąb terytorium Kirgistanu. Natarcie prowadzone jest przy wsparciu artylerii i wielolufowych systemów rakietowych. Kirgizi wykorzystują w walce tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB2. Najcięższe walki toczą się obecnie o miasto Batken, na które nacierają oddziały tadżyckie.

Przypomnijmy, że Kirgizi to naród turecki i Kirgistan, państwo, które wybiło się na niepodległość w wyniku rozpadu ZSRR, blisko współpracuje z Turcją i innymi krajami tureckimi, zrzeszonymi w Organizacji Państw Tureckich. Tadżycy z kolei to lud irański, blisko spokrewniony z Persami. Tadżykistan to dziś najwierniejszy sojusznik Rosji w Azji Środkowej.

Na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu w ostatnim okresie co pewien czas dochodziło do starć, przy czym wydaje się, że obecny konflikt jest zdecydowanie poważniejszy od poprzednich, aczkolwiek już wcześniej dochodziło do wymiany ognia, w tym artyleryjskiego.

Jak wynika z filmów, które trafiły do sieci, oddziały kirgiskie używają w walce słynnych tuerckich dronów uderzeniowych Bayraktar TB2. Jeden z ataków zakończył się zniszczeniem tadżyckiego czołgu T-72, a także stanowiska ogniowe. Film, który to obrazuje, został zamieszczony w internecie.

Inicjatywa jest jednak zdaje się być w rękach armii Tadżykistanu, której oddziały nacierają na miasta Batken. Do sieci trafiają filmy, na których widać płonące budynnki. Mieszkańcy pogranicznych miast i wiosek w pośpiechu opuszczają swoje domostwa i ewakuują się w głąb kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!