Wiadomości

Armia Etiopii naciera w kierunku stolicy zbuntowanej prownicji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Etiopii poinformowały o zajęciu przez siły zbrojne tego kraju miasta Idaga Hamus oddalonego o 97 km od stolicy zbuntowanej prowincji Tigraj – Makelle. Oznacza to, że od soboty siły federalne przesunęły się o blisko 20 km w kierunku Makelle. W sobotę zdobyto Adigrat oddalony o 116 km.

Wcześniej w niedzielę o sukcesach w zajmowaniu kolejnych miejscowości zbuntowanej prowincji Tigraj informował rzecznik etiopskich sił zbrojnych płk. Dejene Tsegaye. W swej wypowiedzi dla państwowego radia EBC zapowiedział on użycie czołgów dla zamknięcia pierścienia wokół stolicy regionu Makalle. Zaapelował też do jej mieszkańców, by zachowali ostrożność podczas nieuchronnego ostrzału artyleryjskiego miasta.

– Przystępujemy stopniowo do okrążania miasta Makalle. Równinne ukształtowanie terenu pozwoli na użycie w tej fazie czołgów i artylerii – oświadczył rzecznik armii, dodając, że operacja w górzystej części Tigraju dobiega już końca.

– Siły samoobrony Tigraju umocniły się na południowym froncie i stoją tam niewzruszenie, wiążąc siły rządowe walkami na północ od miasta Adigrat – poinformował w odpowiedzi na to oświadczenie lider Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia, Debretsion Gebremichael.

/defence24.pl, aljazeera.com, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!