Wiadomości

Armia azerbejdżańska rozpoczęła przejmowanie regionu Ağdam

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W myśl kończącego wojnę ormiańsko-azerbejdżańską porozumienia, zawartego w nocy 9/10 listopada br., region Ağdam ma zostać przekazany władzom azerbejdżańskim do 20 listopada. Jak donoszą lokalne media, już dziś armia azerbejdżańska rozpoczęła przejmowanie tego terenu.

Przypomnijmy, że porozumienie o zakończeniu działań wojennych w Górskim Karabachu weszło w życie po północy, we wtorek o godz. 1 czasu lokalnego. Ormianie mieli przekazać Azerbejdżanowi region Kəlbəcər do 15 listopada, region Ağdam do 20 listopada, a region Laçin do 1 grudnia, przy czym uwzględniono pozostawienie korytarza szerokości 5 km łączącego Armenię z Górskim Karabachem, a raczej tym, co z niego ma zostać. Zostały tam też rozmieszczone rosyjskie siły pokojowe.

Ostatecznie do przekazania regionu Kəlbəcər w wyznaczonym terminie nie doszło, bowiem Ormianie zwrócili się o dziesięć dni zwłoki, co zostało uwzględnione. Natomiast już dziś armia azerbejdżańska przystąpiła do przejmowania regionu Ağdam.

Na filmach, które zamieszczane są w internecie, widzimy kolumny wojsk azerbejdżańskich wjeżdżające do opuszczonego przez siły ormiańskie centrum miasta Ağdam.

Wcześniej przygotowano tablice z azerbejdżańskimi nazwami miast, które mają zastąpić stojące tak dziś tablice ormiańskie.

Czytaj też:

Koniec wojny w Górskim Karabachu. Ormianie uznali się za pokonanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!