Wiadomości

Armia azerbejdżańska przejęła kontrolę nad drogami na północ od korytarza Laçın

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Armia azerbejdżańska przejęła kontrolę nad drogami na północ od korytarza Laçın – donoszą azerbejdżańskie media.

“W ostatnich dniach nasiliły się transporty siły roboczej, amunicji, min i innego sprzętu wojskowego z Armenii do nielegalnych ormiańskich grup zbrojnych na terytorium Azerbejdżanu, gdzie tymczasowo stacjonuje rosyjski kontyngent sił pokojowych. Transporty te realizowane są zwłaszcza nocą i przy wykorzystaniu mglistej pogody” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu.

“Nielegalne ormiańskie grupy zbrojne prowadzą budowę nowych dróg na kilku trasach, a także rozbudowę starych szlaków, przechodzących przez niektóre tereny górskie. Wykorzystuje się w tym celu sprzęt wojskowy, inżynieryjny i specjalny, a także osoby rekrutowane do służby wojskowej na kontraktach oraz okolicznych mieszkańców jako siłę roboczą” – czytamy dalej.

“W ostatnich dniach intensyfikacja nielegalnej budowy i prac remontowych przez Ormian na drogach Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu i Xankəndi-Kosalar-Mirzələr-Turşsu, przechodzących na północ od tej trasy, została odnotowana przez służby nadzoru technicznego Armii Azerbejdżanu. Drogi te służą również do zabezpieczania i zaopatrywania pozycji bojowych nielegalnych ormiańskich grup zbrojnych” – zaznaczono w komunikacie.

“Pomimo licznych próśb strony azerbejdżańskiej i prowadzonych w tej sprawie rozmów, nie podjęto niezbędnych działań w celu zapobieżenia transportowi broni i innego sprzętu wojskowego” – podkreślono w komunikacie.

“Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, jednostki Armii Azerbejdżańskiej wdrożyły niezbędne lokalne środki kontrolne w celu zapobieżenia wykorzystywaniu gruntowych dróg na północ od drogi Laçın do nielegalnej działalności, a także eskalacji sytuacji przez transport broni i amunicji przez Armenię oraz dokonywanie potencjalnych prowokacji” – poinformowano w konkluzji.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu wielokrotnie informowało, że drogami gruntowymi (górskimi) pod osłoną wojsk rosyjskich transportowany jest sprzęt i zaopatrzenie dla bojowników ormiańskich w Górskim Karabachu.

Odnotowano także prowadzenie prac budowalnych na drogach gruntowych, tak by mogły z nich korzystać pojazdy wojskowe przy różnych warunkach pogodowych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!