Wiadomości

Arkadiusz Mularczyk: „Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych – powiedział na antenie TVP Info Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań należnych od Niemiec za szkody w II wojnie światowej.

– Nie ma w porządku prawnym RP żadnego dokumentu, który obowiązywałby w Polsce, gdzie zrzekamy się w skuteczny sposób prawa do tych odszkodowań – dodał.

W programie „O co chodzi” poseł Mularczyk odniósł się do tezy stawianej przez niektórych historyków i prawników, że dokument z 1953 r. wydany przez Bolesława Bieruta jest skutecznie pod względem prawnym zrzeczeniem się Polski do roszczeń o reparacje wojenne od Niemiec.

– Jest świstek papieru podpisany przez Bolesława Bieruta, który w ocenie niektórych historyków spełnia przesłanki uchwały Rady Ministrów. „Rada Ministrów” to jest dokument, który powinien być podpisany przez całą Radę Ministrów, a takiego dokumentu nie ma – wskazał poseł Mularczyk.

Jego zdaniem „absolutnie” nie można stwierdzić, że „świstek papieru podpisany przez Bieruta, a nie przez całą Radę Ministrów był uchwałą Rady Ministrów , która decydowałaby, bądź nie o kwestii zrzeczenia reparacji wojennych”.

– Dziwię się historykom bądź prawnikom, którzy w oparciu o tak ułomny dokument podejmują tak daleko idące wnioski – zaznaczył.

W programie pokazano archiwalną wypowiedź Józefa Musiała, wiceministra sprawiedliwości PLR i sędziego Sadu Najwyższego, który wówczas mówił o potrzebie uzyskania reparacji wojennych za szkody poczynione narodowi polskiemu i „zwykłym Polakom” przez III Rzeszę Niemiecką.

Musiał w 1986 r. powiedział, że „całe wagony srebra, złota, różnych precjozów i innych wartościowych rzeczy wywożono w głąb III rzeszy”.

– Kiedy myślimy o jakimś rozliczeniu za zbrodnie popełniane na narodzie, na państwie polskim, to musimy wrócić do tego, co zostało zabrane przeciętnemu, szaremu człowiekowi – mówił wówczas Józef Musiał.

Jego zdaniem „przeciętny obywatel Polski zadośćuczynienia za to ograbienie nie otrzymał”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!