Wiadomości

Arizona przyznaje prawa obywatelskie nienarodzonym dzieciom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gubernator Arizony podpisał ustawę rozszerzającą ochronę życia dzieci nienarodzonych. Nowe prawo m. in. ogranicza aborcję z powodu wad genetycznych – donosi portal dorzeczy.pl.

Katoliccy biskupi Arizony wypowiedzieli się w sprawie podpisanej 27 kwietnia przez gubernatora Douga Duceya ustawy ograniczającej prawo do aborcji. „Ustawa nr 1457 podtrzymuje dziedzictwo Arizony jako najbardziej opowiadającego się za życiem stanu i powoduje, że prawa Arizony będą interpretowane w kontekście uznania całościowej wartości życia ludzkiego” – czytamy w oświadczeniu.

Nowe regulacje uznają prawa obywatelskie wszystkich osób w stanie – również na etapie prenatalnym. Ponadto zakazują one dokonywania aborcji z powodu wad genetycznych, które nie są śmiertelne, takich jak zespół Downa. Przy czym prawo obciąża odpowiedzialnością karną za dokonanie nielegalnej aborcji lekarza, a nie kobietę poddającą się temu procederowi.

Ustawa wprowadza także zakaz promowania aborcji przez podmioty edukacyjne i naukowe finansowane ze środków publicznych oraz obowiązek zapewnienia pochówku szczątkom abortowanego dziecka.

– Ze wszystkich powyższych powodów wierzymy, że ustawa pomoże matkom i ich nienarodzonym dzieciom, jednocześnie ratując życie. W związku z tym jesteśmy również wdzięczni senator Nancy Barto za zgłoszenie tej ustawy i wszystkich ustawodawców, którzy głosowali za jej poparciem – piszą biskupi.

Za ustawą opowiedzieli się wszyscy republikańscy członkowie obu izb Arizony, natomiast wszyscy demokraci głosowali przeciw.

– Arizończycy mogą być dumni ze swojego stanu, który jest liderem w ochronie wcześniaków i opiece nad kobietami stojącymi w obliczu nieplanowanej ciąży – skomentowała Cathi Herrod, prezes Center for Arizona Policy i współautorka nowego prawa.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!