Wiadomości

Argentyński biskup został skazany za wielokrotne napaści na tle seksualnym na kleryków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Argentyński biskup Gustavo Oscar Zanchetta został skazany na cztery lata i sześć miesięcy więzienia za wielokrotne napaści na tle seksualnym. Poinformował o tym w piątek sąd prowincji Salta. Po ogłoszeniu wyroku bp Zanchetta został natychmiast przewieziony do aresztu. Według doniesień mediów, w ostatnich dniach świadkowie obciążyli go podczas niepublicznego procesu. Sam duchowny mówił o kampanii zemsty i podkreślał swoją niewinność.

Bp Zanchetta jest oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne dwóch seminarzystów w czasie, gdy stał na czele diecezji Oran. Prowadzone jest również przeciwko niemu śledztwo pod zarzutem sprzeniewierzenia środków publicznych. Według doniesień, chodzi o środki finansowe od władz prowincji Salta. Fundusze te zostały przeznaczone na remont plebanii i serię wykładów w miejscowym seminarium duchownym, z których żaden nie został zrealizowany.

Po rezygnacji z funkcji biskupa Oranu w 2017 r. bp Zanchetta został powołany do Rzymu jako asesor (doradca) w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Po tymczasowym zawieszeniu w 2019 r., powrócił tymczasowo na to stanowisko w 2020 r. Przeciwko bp Zanchetcie toczy się również postępowanie w Kongregacji Nauki Wiary, która oczekuje na decyzje argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!