Wiadomości

Aresztowany za wybicie szyby w synagodze pół roku temu zaatakował kościół katolicki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Zdaniem śledczych podejrzany jest chory psychicznie. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Podejrzany przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Jak poinformował prokurator, pół roku temu dopuścił się czynu przeciwko wolności sumienia i wyznania na szkodę parafii rzymskokatolickiej. Podczas prowadzonego wówczas śledztwa rozpoznano u niego chorobę psychiczną.

– Prokurator podjął decyzję o skierowaniu wniosku do sądu o areszt dla mężczyzny, ponieważ istnieje uzasadniona obawa, że ponownie popełni przestępstwo – wyjaśniła prokurator.

Prokuratura zarzuciła mężczyźnie, że swoim zachowaniem złośliwie przeszkodził w publicznym wykonywaniu aktu religijnego Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, obrażając uczucia religijne członków wspólnoty oraz jednocześnie naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przebywające w holu synagogi osoby. Grozi za to do trzech lat więzienia.

– Prokurator uznał również, że podejrzany działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego – dodała Wawryniuk.
Dodała, że podejrzany przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia.

– Ich treść oraz dokonane ustalenia, dotyczące rozpoznania u mężczyzny w toku innego postępowania choroby psychicznej wskazują, że jego zachowanie mogło być wynikiem zaburzeń psychicznych. Choroba została rozpoznana w toku postępowania dotyczącego zdarzenia sprzed pół roku. Podejrzany dopuścił się wówczas czynu przeciwko wolności sumienia i wyznania na szkodę parafii rzymskokatolickiej – wyjaśniła Wawryniuk.

W poprzednim śledztwie prokuratura złożyła do sądu wniosek o umorzenie postępowanie i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Oba te wnioski nie zostały jednak do tej pory rozpoznane przez sąd.

Mężczyzna jest mieszkańcem gminy Trąbki Wielkie (Pomorskie). W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Wybicie szyby w synagodze przez chorego psychicznie mężczyznę wywołało tymczasem historyczną reakcję ambasady USA.

„Ambasada USA w Warszawie potępia nienawistny i destrukcyjny czyn popełniony wobec gdańskiej synagogi podczas Jom Kippur. Stoimy u boku wszystkich tych, którzy zjednoczyli się w obliczu tego ataku” – napisała w piątek na Twitterze ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

/Radio Zet, onet.pl, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!