Wiadomości

Aresztowano b. prezesa Rafinerii Jasło, to kolejna odsłona „afery podkarpackiej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymani przez CBA mężczyźni usłyszeli w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzuty korupcyjne – przyjmowania łapówek.

Korzyści majątkowe trafiały do b. kierownictwa Rafinerii Jasło w zamian za preferencyjne traktowanie jednej ze spółek branży paliwowej w okresie marzec 2000 roku – listopad 2006 roku.

Ustalenia śledczych wskazują,  że były Prezes – Dyrektor Generalny Rafinerii Jasło S.A., przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 260 tys. zł od biznesmena z branży paliwowej – podejrzanego w tzw. aferze podkarpackiej.  Usłyszał on także zarzut powoływania się na wpływy w Grupie LOTOS S.A. i  podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu dla jednej ze spółek paliwowych korzystnych warunków handlowych z tym podmiotem, za co przyjął co najmniej 10 tysięcy złotych.

Były Wiceprezes – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Rafinerii Jasło jest podejrzany o przyjęcie co najmniej 40 tys.  zł łapówki od tego samego biznesmena. Natomiast były kierownik działu w rafinerii jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej o łącznej wartości nie mniejszej niż 37,5 tys. zł.

Decyzją katowickiego sądu były prezes rafinerii trafił na 3. miesiące do aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze:  poręczenia majątkowe w kwocie 40 tysięcy złotych i 50 tys. zł  zakaz opuszczania kraju  także  zawieszenia w czynnościach służbowych b. wiceprezesa rafinerii a obecnie Prezesa Zarządu spółki Lotos Infrastruktura Jasło.

To kolejne zatrzymania w  ramach śledztwa dotyczącego m.in.  przekroczenia uprawnień , przyjmowania korzyści majątkowych przez Posła na Sejm RP, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

Ostatnio, w lipcu br.,  agenci rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali pod zarzutem korupcji Bogusław P. – byłego szef biura poselskiego Jana B.  Wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali Zbigniewa N. – doradcę ministrów sprawiedliwości, Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie w stanie spoczynku, Annę H. – byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie oraz inne osoby związane ze sprawą.

Piotr Kaczorek, CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!