Europa Wiadomości

Arcybiskup Monachium chce udzielać błogosławieństw parom homoseksualnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx powiedział w wywiadzie, że niemiecki Kościół może zaakceptować błogosławienie parom homoseksualnym.

Portal Pch24.pl cytuje odpowiedź niemieckiego hierarchy na pytanie o możliwość udzielania błogosławieństw parom homseksualnym z wywiadu dla „Bayerischer Rundfunk”: „Trzeba zachęcać, by kapłani i duszpasterze dawali ludziom wsparcie w konkretnych sytuacjach. Nie widzę tu w zasadzie żadnego problemu. Są rzeczy, których nie da się uregulować”.

Taki proceder jednak nie byłby zaskoczeniem dla niektórych członków Kościoła Katolickiego w Niemczech. „Niemieckich księży prawdopodobnie nie będzie trzeba szczególnie zachęcać do udzielania homoparom ‚błogosławieństw’. Do pierwszego takiego publicznego aktu zgorszenia doszło już nieomal jesienią ubiegłego roku. Ks. Stefan Suhling z miejscowości Wesel w diecezji Monastyru umówił się z lokalnym socjalistycznym burmistrzem Peterem Hinzem na zorganizowanie w kościele ceremonii udzielenia takiego ‚błogosławieństwa’. Burmistrz kilka dni wcześniej zawarł formalny związek ‚małżeński’ ze swoim partnerem, korzystając z nowego prawa przyjętego z walnym udziałem chrześcijańskich demokratów z CDU i CSU. Ks. Suhlingowi przeprowadzenia zamiaru zakazał dopiero biskup Felix Genn po nagłośnieniu sprawy przez media. Burmistrz głośno krytykował tę decyzję, przekonując, że to przejaw dyskryminacji. Diecezja niemal przepraszała, zarzekając się, że zakaz… w żadnej mierze nie miał  ‚deprecjonować związków jednopłciowych’”.

Kardynał Marx już w przeszłości wzywał do rewizji stanowiska Kościoła w sprawie małżeństwa i rodziny oraz związków homoseksualnych, choć nigdy nie mówiąc tego wprost i w sposób jednoznaczny. W wywiadzie dla „Die Welt” z grudnia 2017 roku, Marx powiedział, że małżeństwo musi być postrzegane jako związek między jednym mężczyzną i jedną kobietą, ale że nie widzi powodu, dla którego Kościół powinien sprzeciwić się państwu przyznającemu prawa małżeńskie parom jednopłciowym.

Źródło: kresy.pl/pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!