Wiadomości

Archidiecezja Krakowska domaga się od TVN i “Gazety Wyborczej” przeprosin oraz sprostowania kłamstw i manipulacji, których się dopuszczono

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z manipulacją, jakiej dopuścili się autorzy materiału reporterskiego w Faktach TVN z dnia 12 maja 2019 r., pod którym podpisana jest red. Renata Kijowska, Archidiecezja Krakowska domaga się sprostowania kontekstu wypowiedzi i przeprosin metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zarówno od redakcji TVN i innych, które powielają nieprawdę, jak np. Gazeta Wyborcza.

W materiale p. Kijowskiej wypowiedź abpa Jędraszewskiego została wyjęta z kontekstu. Metropolita krakowski odpowiedział na inne pytanie.
Pytanie p. Kijowskiej:
„(…) na stanowisku, że trzeba tylko pochylać się nad sprawcami?”
Odpowiedź abpa Jędraszewskiego:
„Trzeba się nachylać nad tym wszystkim, co jest złe i w Kościele, ale także poza nim. Najgorsze jest to, że z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka. To, co się powinno zmienić, to radykalne odnowienie życia moralnego, i to jest właśnie to do czego wzywał nas 40 lat temu Jan Paweł II i co na pewno, jestem przekonany – wybrzmi podczas dzisiejszej uroczystości.”
Kolejne pytanie p. Kijowskiej:
„O jakim kłamstwie ks. biskup teraz wspominał?”
Odpowiedź abpa Jędraszewskiego:
„Wszelakim. Państwo doskonale wiedzą, jak właśnie z kłamstwa się robi narzędzie polityki. Niektórzy nawet wprost głoszą to, że tak to trzeba.”

Prezentujemy dostępną całość nagrania wypowiedzi abpa Marka Jędraszewskiego, którym dysponuje Archidiecezja dzięki uprzejmości Redakcji Wiadomości TVP S.A., nagrywającej jednocześnie z TVN tę samą wypowiedź, w której słychać również część pytania dziennikarki:

W materiale reporterskim wyemitowanym m.in. w Faktach TVN kontekst jest zupełnie inny – za TVN publikujemy dotyczący wypowiedzi metropolity krakowskiego fragment całości materiału:

„Film „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to spowiedź ofiar, bezkarność sprawców i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. Po nim pojawiły się skrajnie różne reakcje kościelnych hierarchów. Od przeprosin, po ucieczkę od tematu i obronę przez atak. (…) Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia – apeluje Lech Wałęsa.
Czy się weźmie? Biskup Gądecki tym razem ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę.
– Z kłamstwa robi się  dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – słyszymy wypowiedź arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Gazeta Wyborcza w kłamstwie posunęła się jeszcze dalej pisząc, że wypowiedź metropolity krakowskiego dotyczyła filmu panów Sekielskich, budując na kłamstwie bezpodstawny atak na abpa Marka Jędraszewskiego. Cytat za Gazetą Wyborczą:

„W niedzielę arcybiskup zareagował na film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. – Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – mówił.”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!