Wiadomości

Archeolodzy znaleźli legendarne miasto związane z Cydem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w północno-wschodniej części tego kraju ruiny miasta, które ich zdaniem jest związane ze średniowiecznym rycerzem Cydem. W trakcie prac poszukiwawczych naukowcy natrafili na stanowisku archeologicznym na przedmioty z XI w.

Wprawdzie prace poszukiwawcze w prowincji Saragossa trwały już od kilku lat, ale dopiero teraz badacze twierdzą, że znalezione ruiny miasta to miejscowość opisywana w średniowiecznym “Poemacie o Cydzie”. Wskazują jednak, że zdobyty przez Cyda Alcocer to nie miasto istniejące dziś w Kastylii-La Manchy, ale dawna miejscowość usytuowana w okolicach Saragossy, na północnym wschodzie Hiszpanii.

Jak poinformował wchodzący w skład zespołu badawczego Francisco Martinez, opisywany w “Poemacie o Cydzie” Alcocer znajdował się na terenie dzisiejszej gminy Ateca, w prowincji Saragossa.

“Studium finansowane przez władze Saragossy pozwoliło nam rozwiązać zagadkę, nad którą zastanawiano się przez wiele dekad” – stwierdził Francisco Martinez, wskazując, że opisywany w poemacie Alcocer znajdował się nad rzeką Jalon. Ta płynie właśnie przez Atecę.

Hiszpański historyk wyjaśnił, że podczas ostatnich wykopalisk na złożu archeologicznym o nazwie La Mora Encantada, naukowcom udało się odkopać część murów średniowiecznego miasta oraz znaleźć kuchenne narzędzia ceramiczne, m.in. fragmenty dzbanów oraz półmisków wykonanych w stylu andaluzyjskim.

Badacze poinformowali, że wiek ceramiki znalezionej w ruinach średniowiecznego miasta sięga XI w., a więc koresponduje z okresem, w którym żył Cyd.

Francisco Martinez dodał, że w najbliższych miesiącach w Atece prowadzone będą prace, służące ustaleniu przyczyn oraz dokładnej daty zniszczenia miasta, które w 1081 r. odbiły z rąk arabskich wojska kastylijskie.

“Z naszych ustaleń wynika, że właśnie w tym miejscu autor +Poematu o Cydzie+ umieścił opis kluczowej bitwy, jednego z najważniejszych elementów tego dzieła literackiego” – stwierdził Martinez.

Autor napisanego w około 1140 r. “Poematu o Cydzie” jest anonimowy. Napisał ten epos historyczny stosunkowo krótko po śmierci Cyda. Prawdziwe nazwisko tego zdobywcy i późniejszego zarządcy Walencji brzmiało Rodrigo Diaz de Vivar.

Cyd do dziś uważany jest za największego hiszpańskiego bohatera narodowego z czasów rekonkwisty. Przez wieki był on wzorem cnót rycerskich oraz stał się symbolem męstwa, lojalności i poświęcenia dla ojczyzny.

Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!