Wiadomości

Archeolodzy odkryli ruiny kościoła wzniesionego w miejscu, gdzie Jezus uzdrowił niewidomego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli w Izraelu w pobliżu Morza Galilejskiego ruiny świątyni wzniesionej w Betsaidzie, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip i gdzie Jezus uzdrowił niewidomego.

– Na naszym placu A5 rano odsłonięto marmurową kostkę brukową, co stanowi kolejną wskazówkę, że kiedyś stał tu kościół. Wydaje się, że prawie każde wiadro brudu wyniesionego w ciągu dnia zawierało elementy ceramicznych dachówek, dowód upadku monumentalnego dachu kościoła. Mamy nadzieję, że wkrótce dotrzemy do pierwotnej podłogi poniżej – tłumaczył profesor Steven Notley z Nyack College.

W trakcie prac odnaleziono m.in. kamienny chodnik z okresu osadnictwa rzymskiego.

– Najpiękniejszym znaleziskiem do tej pory była jednak mozaika z okresu bizantyjskiego, pozostałość po wielkim kościele – stwierdza prof. Notley.

O kościele Apostołów pisał m.in. bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 r. pielgrzymował do Ziemi Świętej. Miał on leżeć między Kafarnaum i Kursi, a więc dokładnie tam, gdzie odkryto ruiny.

– Willibald stwierdził, że kościół w Betsaidzie został zbudowany nad domem Piotra i Andrzeja, pierwszych uczniów Jezusa – zauważa prof. Notley.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!