Wiadomości

Apel o solidarność z ZPB i Andżeliką Borys

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tradycyjne zebranie wtorkowe Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie stało się okazją do poinformowania działaczy oddziału o przeniesieniu na wtorek, 23 kwietnia, procesu nad prezes ZPB Andżeliką Borys za nielegalne, zdaniem milicji Grodna, zorganizowanie jarmarku „Grodzieńskie Kaziuki 2019”.

Wczoraj na zebraniu wtorkowym o przełożeniu na późniejszy, niż informowano wcześniej, termin rozprawy sądowej poinformowała Polaków Grodna sama Andżelika Borys. Mówiła, że słyszała, iż wielu działaczy ZPB planowało swoją obecność na procesie nad nią w Sądzie Rejonu Leninowskiego w Grodnie w najbliższy czwartek, zgodnie z zapowiedzianym wcześniej przez kancelarię sądu terminem procesu.

– Wiem, że niektórzy załatwili sobie na ten czwartek dzień wolny w pracy. Dosłownie godzinę temu z nieznanych mi powodów kancelaria sądu poinformowała, że w wyznaczonym pierwotnie terminie rozprawa się nie odbędzie. Rozpoczęcie procesu zostało przeniesione na następny tydzień i odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 10:00 w Sądzie Rejonu Leninowskiego Grodna przy ulicy Dowatora 2. Wszystkich, zawiedzionych przeniesieniem terminu rozprawy przepraszam – zakomunikowała Andżelika Borys, prosząc o przekazanie tej informacji znajomym, którzy planowali swoją obecność na rozprawie sądowej w najbliższy czwartek.

Po wystąpieniu prezes ZPB głos zabrała wiceprezes organizacji Irena Waluś. Zaapelowała ona, aby mimo przełożenia rozprawy na później członkowie ZPB przybyli do Sądu Rejonu Leninowskiego w nowym, wyznaczonym przez sąd terminie, czyli 23 kwietnia.

– Wasza obecność na procesie stanie się przejawem solidarności ze Związkiem Polaków na Białorusi i z panią prezes Andżeliką Borys, którą stawiają przed sądem za pielęgnowanie przez nas, mieszkających na Białorusi Polaków, polskich tradycji i kultury – mówiła Irena Waluś, dodając, że Polacy są postrzegani przez inne nacje, jako naród, który zawsze i w każdych warunkach potrafił wykazać solidarność z niesprawiedliwie prześladowanymi, zwłaszcza z rodakami. – W tym przypadku nie chodzi o jakiś szczególny wysiłek, lecz tylko o obecność na procesie – dodała wiceprezes ZPB.

O tym, że w sądzie planuje pojawić się większość słuchaczy działającego przy ZPB Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mimo tego, że są to często ludzie w podeszłym wieku, cierpiący na liczne choroby, powiedziała podczas zebrania prezes UTW przy ZPB Halina Gawrus. Wytłumaczyła, że przygotowania do wizyty w sądzie nie muszą być skomplikowane.

– Należy zabrać ze sobą paszport oraz, na wszelki wypadek, wziąć różaniec, aby się pomodlić w intencji sprawiedliwego zakończenia rozprawy, no i mile widziane byłyby jakieś upiększenia na ubraniach wykonane w polskich barwach narodowych – zaproponowała Halina Gawrus.

Redakcja portalu Znadniemna.pl dowiedziała się, że przybycie na proces nad Andżeliką Borys planują we wtorek także przedstawiciele innych terenowych oddziałów ZPB.

Wobec tego przypomnijmy, że aktualnie wyznaczony przez sąd termin i miejsce rozprawy nad Andżeliką Borys za organizację „Grodzieńskich Kaziuków 2019” są takie:

23 kwietnia 2019 roku, godzina 10:00, Sąd Rejonu Leninowskiego Grodna, znajdujący się pod adresem: ulica Dowatora 2.

Znadniemna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!