Polska Wiadomości

Antypolska histeria na sesji Rady Obwodu Lwowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Obwodu Lwowskiego podjęła uchwałę odnośnie – jak to określono – „prowokacyjnych działań”, które miały miejsce w Hruszowicach, gdzie zburzono pomnik bandytów UPA, przy czym w artykule na portalu zaxid.net, w którym mowa jest o tejże uchwale, stwierdzono kłamliwie, że rzecz dotyczyła mogiły, a nie wzniesionego nielegalnie w latach dziewięćdziesiątych pomnika. No cóż, na Ukrainie trwa antypolska histeria…

Radni Obwodu Lwowskiego zwrócili się więc do marszałka województwa Województwa Podkarpackiego, wojewody podkarpackiego, starosty powiatu przemyskiego, ministra sprawa zagranicznych Ukrainy, ambasadora RP na Ukrainie i generalnego konsula RP we Lwowie.

Deputowani do Rady Obwodu Lwowskiego stwierdzili, że zburzenie pomnika w Hruszowicach odbyło się za zgodą wójta gminy Stubno i przy biernej postawie policji, co wywołało protest Związku Ukraińców w Polsce, którzy określili to mianem „kolejnej antyukraińskiej prowokacji”, zwracając uwagę, że odbyło się to na dwa dni przed 70-rocznicą operacji „Wisła”.

Radni Ziemi Lwowskiej podkreślili, że w ostatnich kilku latach na terytorium Polski zniszczono bądź sprofanowano przeszło dziesięć miejsc pamięci. Zestawili to z reakcją na rzekomo „podobny” incydent, jaki miał miejsce na terytorium Obwodu Lwowskiego, a mianowicie w Hucie Pieniackiej, gdzie nieznani sprawcy w dniu 7 stycznia br. zniszczyli pomnik cywilnych mieszkańców narodowości polskiej w czasie II wojny światowej (oczywiście, słowa nie ma, że owego mordu dokonali Ukraińcy).

Deputowani domagają się w związku z tym od ukraińskich władz wywarcia presji na władze polskie, by te podjęły należyte działania i potraktowały całą sprawę w sposób priorytetowy, by pociągnęły do odpowiedzialności osoby, odpowiedzialne za „plądrowanie mogił i szerzenia nienawiści na tle narodowościowym”. Udzielili oni nadto poparcia dla inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy odnośnie zablokowania wydawania pozwoleń na budowę nowych pomników pomników i tablic, a także restaurację wszystkich już istniejących na terytorium Ukrainy.

Wezwano adresatów niniejszego pisma, by dopilnowali sprawy odbudowy zburzonego pomnika w Hruszowicach, „tak jak zrobiła to strona ukraińska po zniszczeniu pomnika Polaków w Hucie Pieniackiej”. Przypomniano, iż prezydent Petro Poroszenko rozmawiał na ten temat z prezydentem Andrzejem Dudą przez telefon i prezydent Duda miał obiecać, że osobiście zajmie się tą sprawą.

Podczas tej samej sesji deputowani Rady Obwodu Lwowskiego uznali rok 2017 na Ziemi Lwowskiej Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii i głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza.

/zaxid.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!