Wiadomości

Angela Merkel chce przyspieszenia rozmów koalicyjnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce sfinalizować negocjacje koalicyjne chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami (SPD) do połowy lutego, a nie do końca marca, jak wcześniej przewidywano” – informuje Reuters, powołując się na „źródło w CDU”.

Celem jest danie SPD czasu na przeprowadzenie pocztowego głosowania członków tej partii w sprawie porozumienia o utworzeniu koalicji rządowej.

Po zakończonych rano rozmowach sondażowych przywódcy CDU, CSU i SPD – Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz – ogłosili, że postanowili rekomendować swoim partiom rozpoczęcie oficjalnych negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządzącej.

Zarząd CDU jednomyślnie opowiedział się za podjęciem negocjacji z SPD w sprawie utworzenia koalicji. Wcześniej tego dnia taką decyzję podjął znaczną większością głosów zarząd SPD. Także kierownictwo CSU opowiedziało się już za negocjacjami koalicyjnymi. W przypadku CDU ostateczna decyzja w sprawie utworzenia koalicji będzie należała do zjazdu partii. W przypadku CSU będzie to zjazd lub decyzja władz partyjnych.

Fiasko rozmów o koalicji mogłoby oznaczać koniec kariery zarówno kanclerz Angeli Merkel, jak i szefa SPD Martina Schulza. Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!