Europa Wiadomości

Angela Merkel apeluje by nie wiązać projektu Nord Stream 2 ze sprawą Nawalnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Projekt Nord Stream 2 nie powinien być powiązany z sytuacją wokół rosyjskiego działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego, a budowa gazociągu powinna zostać zakończona – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na piątkowej konferencji prasowej.

Zdaniem Merkel na sprawę Aleksieja Nawalnego i Nord Stream 2 należy spojrzeć osobno. – Uważam też, że budowa Nord Stream 2 powinna zostać zakończona. To projekt realizowany przez podmioty gospodarcze z Rosji i Europy. Uważam, że nierozsądnie byłoby powiązać ten projekt gospodarczy z sytuacją Nawalnego – powiedziała Merkel na konferencji w piątek.

Kanclerz powtórzyła oficjalne stanowisko rządu niemieckiego, zgodnie z którym Berlin traktuje sankcje USA wobec gazociągu jako „eksterytorialne” i jest im przeciwna. Dodała, że choć gazociąg ma „implikacje polityczne”, to Niemcy pomogły w zawarciu umowy tranzytowej, zgodnie z którą rosyjski gaz będzie nadal przesyłany przez Ukrainę. Niektóre kraje Europy Wschodniej, w szczególności Polska i Ukraina, obawiają się, że Nord Stream 2 da Rosji większą możliwości w wykorzystywaniu gazu jako broni politycznej.

Rosja zobowiązała się do samodzielnego ukończenia połączenia 55 mld m sześc. w ciągu roku po tym, gdy szwajcarski dostawca usług w zakresie układania rur wycofał się z projektu pod koniec ubiegłego roku w obawie przed sankcjami USA. Od tego czasu politycy amerykańscy zagrozili nałożeniem sankcji na innych usługodawców, którzy ułatwiają realizację projektu, w tym na urzędników miejskich w niemieckim porcie, gdzie gazociąg ma wychodzić na ląd.

Autor: Bartłomiej Sawicki

Co wy na to?

Źródło: biznesalert.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!