Wiadomości

Amsterdam ma dość rozrywkowych turystów: „Trzymajcie się z daleka”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pandemia koronawirusa, która sprawiła, że Amsterdam niemal zupełnie opustoszał, przypomniała mieszkańcom, jak wygląda ich miasto, gdy zabraknie turystów. I w przeciwieństwie do wielu miejsc na świecie, tutaj – bardzo się to spodobało. Dlatego holenderskie miasto kolejny raz zapewnia, że będzie coraz mocniej odcinać się od bycia europejską „stolicą grzechu” – donosi portal fly4free.pl.

Najpopularniejsze miasto Holandii od dłuższego czasu próbuje odcinać się od rozrywkowych turystów. Z roku na rok rośnie lista zakazów dla turystów, wprowadzono wysokie mandaty, ograniczono najem krótkoterminowy, podatek turystyczny jest jednym z najwyższych w Europie, a władze ciągle podkreślają, że wolą mniej turystów, a wysokiej jakości niż tłumy takich, którzy przyjeżdżają tu imprezować.

– Amsterdam potrzebuje turystów, bo bez nich nasze wspaniałe muzea i restauracje nie przetrwałyby. Ale to był miły bonus w trakcie pandemii, kiedy ich zabrakło – mówi Nicola Theobald, który od 30 lat mieszka w centrum miasta, cytowany przez CNN. – Nigdy więcej nie powinniśmy pozwolić na tłumy tłoczące się w okolicach kanałów, w najgorszym przypadku wymiotujących od alkoholu i narkotyków. Odzyskaliśmy nasze miasto i podoba nam się w tej wersji.

Władze miasta podzielają tę opinię. W najnowszej kampanii promocyjnej, która pochłonęła blisko 100 tys. EUR, miasto pokazywane jest jako miejsce kultury, a nie wieczorów kawalerskich. W akcji podkreślono również, że uciążliwi turyści nie są tu mile widziani.

– Goście, którzy szanują Amsterdam i jego mieszkańców, zawsze są byli mile widziani i oczywiście tak pozostanie. Ale odwiedzający, którzy traktują nas i nasze dziedzictwo z brakiem szacunku nie są pożądani. Mamy dla nich przesłanie: „nie przyjeżdżajcie do Amsterdamu” – napisano w oświadczeniu rady miasta.

/fly4free.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!