Wiadomości

Amir Ali Hadżizadeh: Amerykańskie bazy są w zasięgu naszych rakiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Amerykańskie bazy wojskowe w Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze, a także lotniskowce USA w Zatoce Perskiej są w zasięgu naszych pocisków balistycznych typu ziemia-woda – oświadczył Amir Ali Hadżizadeh, dowódca sił powietrznych Strażników Rewolucji Islamskiej,

Wypowiedź szefa irańskiego lotnictwa zacytowała agencja Tasnim. Hadżizadeh po raz kolejny miał w niej zadeklarować, że Iran zwiększył zasięg swoich pocisków balistycznych typu ziemia-woda do 700 km.

– Możemy zaatakować, jeśli (Amerykanie) zrobią jakikolwiek ruch – zaznaczył. W jego opinii zagrożone powinny się czuć amerykańska baza powietrzna w Al-Udeid w Katarze i baza lotnicza Al-Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także jednostka wojsk powietrznych w Kandaharze w Afganistanie, gdzie stacjonują Amerykanie.

W połowie października Hadżizadeh oświadczył, że Iran dysponuje pociskami ziemia-woda, niemanewrującymi, które mogą dosięgnąć dowolny okręt lub statek w zasięgu 700 km.

Agencje przypominają, że potencjał balistyczny Iranu pozostaje pod ścisłą kontrolą Strażników Rewolucji. W 2008 r. Iran pokazał pociski typu ziemia-woda o zasięgu 290 km.

Najprawdopodobniej program rakietowy, który – jak podkreśla Teheran, ma charakter wyłącznie defensywny – został od tamtego okresu znacznie rozwinięty. Iran nigdy nie zgodził się na jakiekolwiek negocjacje w USA w sprawie swoich prób balistycznych.

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn wypowiedzenia w maju przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem było to, że nie obejmowało ono programu budowy pocisków balistycznych oraz nie powstrzymało irańskiego zaangażowania militarnego w Syrii, Jemenie, Libanie i Iraku.

Gwardia Rewolucyjna, zwana też Strażnikami Rewolucji, a dokładnie Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, została utworzona po rewolucji islamskiej z 1979 r. w celu jej obrony przed – jak to określano – „wewnętrznymi i zewnętrznymi” zagrożeniami. Składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych i jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!