Wiadomości

Amerykańskie wojska w drodze do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do portu w Bremerhaven zawinęły statki transportowe typu ro-ro, wiozące z USA sprzęt stacjonującej na co dzień w Fort Carson w stanie Kolorado 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty. Sprzęt ten trafi teraz do Polski.

 

Licząca 3,5 tys. osób brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

 

– Trzy statki przewiozły sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, jeden został już rozładowany. Będziemy przemieszczać się konwojami drogowymi i koleją. Część żołnierzy przyleci do Polski bezpośrednimi samolotami przygotowując przyjęcie swojego sprzętu. Konwój wyruszy w poniedziałek – oświadczył gen. mjr Duane A. Gamble.

 

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

 

Oprócz Amerykanów w skład wielonarodowej grupy batalionowej w Polsce wejdą żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do batalionowej grupy bojowej na Łotwę oraz pododdział do Rumunii.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!