Wiadomości

Amerykańskie samoloty wojskowe przybyły do graniczącej z Wenezuelą Kolumbii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Amerykańskie samoloty wojskowe lądują w Kolumbii” – informują blogerzy zajmujący się lotnictwem. Przedstawiciele władz USA przypominają, że armie obu krajów od dawna ściśle ze sobą współpracują. Jednak doniesieniom o lotach do Kolumbii towarzyszą inne informacje świadczące o narastającym napięciu.

„5 tys. żołnierzy do Kolumbii” – takie zdanie, zapisane w notatniku amerykańskiego doradcy Johna Boltona, dziennikarze zauważyli w poniedziałek. Wówczas proszony o komentarz do tej sprawy minister spraw zagranicznych Kolumbii Carlos Holmes mówił, że nie wie, co Bolton miał na myśli i z jakiej przyczyny zapisał sobie taką notatkę.

Prezydent USA, Donald Trump, zapytany tego samego dnia, czy rozważa wysłanie wojsk do Wenezueli, odpowiedział: „niczego nie rozważam, ale na stole są wszystkie opcje”.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa John Bolton napisał dziś na twitterze, że radzi Maduro opuścić Wenezuelę:

Tymczasem dwa amerykańskie samoloty wojskowe – jeden z nich to gigantyczny odrzutowiec transportowy C-17 Globemaster mogący zabrać 77 ton ładunku – miały wylądować na lotnisku w rejonie Bogoty dwa dni później. Globemaster późnym wieczorem czasu lokalnego (nad ranem w czwartek czasu polskiego), po czterech godzinach postoju na podstołecznym lotnisku, odleciał do Panamy.

Już w niedzielę, a więc dzień przed konferencją Boltona i notatką o 5 tys. żołnierzy, widziano w Wenezueli transporty wojskowe zmierzające na zachód – ku granicy z Kolumbią. Pisaliśmy o tym przedwczoraj:

Wenezuela rozmieściła haubice przy granicy z Kolumbią, skąd spodziewa się uderzenia US Army

Podobne ruchy wojsk, tyle że w kierunku wschodnim, trwają po drugiej stronie granicy.

Teraz do tego dochodzą informacje o amerykańskich smaolotach transportowych:

/TVP Info, defence24.pl, ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!