Wiadomości

Amerykańskie Biuro Spisu Ludności: Spadek liczby białych w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowe dane amerykańskiego Biura Spisu Ludności (Census) opublikowane w czwartek wskazują spadek białej ludności i wzrost populacji wielorasowej, Latynosów i Azjatów w ostatniej dekadzie. Nastąpiło to po raz pierwszy w historii kraju.

Od roku 2010 populacja białych (nie Latynosów) zmniejszyła się o 2,6%, Jej udział w społeczeństwie skurczył się w ciągu dekady o sześć punktów procentowych, do 57 proc. W 2020 r. 33,8 mln osób podało przynależność do więcej niż jednej rasy w zestawieniu do 6,8 mln w 2000 r. Przynależność do różnych grup rasowych lub etnicznych Census określa jako „indeks różnorodności”. Najwyższy był on na Hawajach (76 proc.), w Kalifornii (69,7 proc.) i w Nevadzie (68,8 proc.).

Zarejestrowane „zmiany pokazują, że populacja USA jest o wiele bardziej wielorasowa, bardziej zróżnicowana rasowo i etnicznie, niż to, co obserwowaliśmy w przeszłości” – ocenił Nicholas Jones, dyrektor ds. ras, etniczności, badań i kontaktów zewnętrznych w Dziale Ludności Biura Spisu Powszechnego.

Zastrzegł, że niektóre z odnotowanych zmian można przypisać ulepszeniu metod gromadzenia informacji. Populacja białych (nie Latynosów), wciąż jest największą grupą rasową w USA.

„Wyniki badań potwierdziły prognozy ekspertów i szacunki z ubiegłych lat, które pokazały ciągły wzrost populacji Latynosów, czarnoskórych i Azjatów oraz rosnącą liczbę mieszkańców o różnych rasach, a w poprzednich spisach stanowili oni jedynie ułamek” – pisze w komentarzu dziennik „USA Today”.

Populacja USA zwiększyła się z ok. 308,7 mln w 2010 r. do 331,4 mln. czyli o 7,35 proc. To najniższy wzrost populacji od lat 1930-40, tj. dekady Wielkiego Kryzysu.

„Wzrost populacji w tej dekadzie nastąpił prawie całkowicie w obszarach metropolitalnych” – powiedział Marc Perry, demograf Biurze Spisu Ludności. Miasta rosły szybciej niż reszta kraju. Liczba mieszkańców w obszarach metropolitalnych zwiększyła się od 2010 r. o 8,7 proc.

Wyniki 10-letniego spisu powszechnego są wykorzystywane m.in. przy rozdzielaniu setek miliardów środków budżetowych rocznie stanom i miastom (fundusze federalne). Dane służą też wyznaczaniu granic okręgów szkolnych i liczby członków Izby Reprezentantów Kongresu USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!