Wiadomości

Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce wyrzutni rakietowych Homar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwą sprzedaż Polsce dwudziestu wyrzutni rakietowych Homar oraz towarzyszącego im osprzętu o szacunkowej wartości 655 milionów dolarów.

Głównym przedmiotem transakcji mają być wyrzutnie o wysokiej mobilności M142. Podstawowym producentem sprzętu objętego sprzedażą jest koncern Lockheed Martin. Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego przekazała wymagane certyfikaty, powiadamiając Kongres o możliwej sprzedaży.

Departament Stanu zastrzega, że powiadomienie to jest formalnością wymaganą przez prawo i nie należy tego utożsamiać z pozytywnym zakończeniem transakcji. Departament Stanu poinformował w komunikacie, że proponowana sprzedaż wspierałaby politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych przez wzmocnienie NATO-wskiego sojusznika, ważnego z punktu widzenia stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego Europy.

W komunikacie zaznaczono, że Polska nowy sprzęt zamierza wykorzystać do modernizacji armii i poprawy swojej zdolności do obrony własnej i zwalczania regionalnych zagrożeń.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!