Wiadomości

Amerykańska marynarka wojenna planuje w ciągu najbliższych pięciu lat utworzyć „Flotę okrętów–duchów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska marynarka wojenna planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zakupić dziesięć nowych, uzbrojonych okrętów, które nie będą miały na pokładzie żadnej załogi, a ich sterowanie będzie się odbywało zdalnie – za pomocą systemów łączności i transmisji danych – informuje portal Defence24.pl.

W US Navy już od dawna wykorzystuje się różnego rodzaju zdalnie sterowane jednostki pływające. Jak dotąd chodziło jednak najwyżej o pojazdy nawodne lub ostatecznie kilkunastometrowe łodzie motorowe. Teraz jednak w US Navy ma powstać „Flota okrętów–duchów” (Ghost Fleet), która będzie się składała z okrętów-dronów nie posiadających podczas pływania stałej załogi na swoim pokładzie.

Flota ta ma się składać jak na razie z dziesięciu jednostek pływających o wyporności do około 2000 ton i długości od 62 do 93 m. Będą to więc „normalne” okręty: uzbrojone i wyposażone w systemy obserwacji technicznej. Mają one wyraźnie zwiększyć zdolności amerykańskiej marynarki wojennej dając jej dowódcom możliwość wysyłania jednostek pływających do najbardziej niebezpiecznych misji, bez narażania życia marynarzy.

Program zakłada wydanie około 2,7 miliarda dolarów na dziesięć tzw. dużych bezzałogowych okrętów nawodnych LUSV (Large Unmanned Surface Vessel) w przeciągu pięciu lat. Wydatki te ma zacząć suma około 400 milionów dolarów na dwa pierwsze okręty w roku finansowym 2020. W następnych latach (do 2024 roku) mają być opłacane co roku kolejne jednostki (po dwie) na co zaplanowano kolejno: 500, 600, 600 i 600 milionów dolarów.

„Będą miały [okręty–drony] 200 do 300 stóp, 2000 ton. Nie jestem pewien, jaka będzie ostateczna forma kadłuba, tego co obecnie rozumiemy pod pojęciem jednostki kupionej dla dla Floty okrętów duchów” – zapowiedział kontradmirał Randy Crites zastępca sekretarza US Navy do spraw budżetowych

Więcej:
https://www.defence24.pl/us-navy-powstaje-flota-okretowduchow

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!