Polska Wiadomości

Amerykańscy studenci chcą wypłacać pieniądze potomkom niewolników…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal rp.pl studenci Georgetown University w Waszyngtonie zagłosowali za utworzeniem funduszu reparacyjnego, z który ma wypłacać pieniądze potomkom niewolników sprzedanych przez uczelnię w 1838 r.

“Wpłata pojednawcza”, wynosząca 27,20 dolarów, będzie przekazywana przez każdego studenta uczelni co semestr na fundusz, z którego zostaną wypłacone odszkodowania potomkom 272 niewolników sprzedanych przez uczelnię

Za utworzeniem funduszu opowiedziało się 66 proc. studentów uniwersytetu biorących udział w głosowaniu (frekwencja wyniosła 60 proc.). Ich wybór muszą zaakceptować jeszcze władze uczelni.

Georgetown University to pierwsza duża uczelnia, która utworzy taki fundusz – zaznacza BBC.

Krytycy decyzji o utworzeniu funduszu wskazują, że odszkodowanie powinna wypłacić uczelnia, a nie jej studenci, a także że niemoralne jest narzucenie obowiązku wpłacania środek na fundusz – nawet przez tych, którzy byli przeciwni jego utworzeniu.

W 1838 roku uczelnia zdecydowała się sprzedać posiadanych niewolników na plantacje w Luizjanie, by spłacić długi. Transakcja opiewała na równowartość dzisiejszych 3,3 mln dolarów.

W 2017 roku uczelnia formalnie przeprosiła za sprzedaż niewolników i nazwała jeden z budynków znajdujących się na terenie kampusu imieniem Isaaca Hawkinsa, pierwszego niewolnika wystawionego na sprzedaż w 1838 roku.

Białego poczucia winy ciąg dalszy? Czy jest jeszcze coś za co biali w stanach nie musieliby przepraszać? piszcie w komentarzach.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!