Wiadomości

Amerykańscy analitycy opowiadają się za stałą obecnością w Polsce dowództwa amerykańskiej dywizji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji – głosi w swoim raporcie wpływowy amerykański ośrodek analityczny Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA).

„Z uwagi na rosyjską strategię polegającą na błyskawicznej operacji wojskowej w Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji” – czytamy w 46-stronnicowym raporcie zatytułowanym „Strenghtening the Defence of NATO’s Eastern Frontier”. W rozdziale z rekomendacjami CSBA postuluje też m.in. rozmieszczenie w Polsce dwóch batalionów artylerii rakietowej, batalionu obrony powietrznej krótkiego zasięgu i mniejszych jednostek wsparcia, odpowiedzialnych m.in. za rozpoznanie i walkę elektroniczną.

„USA mogą wzmocnić swoją wojskową obecność w Polsce rotując jednostki (…) lub na stałe utrzymywać oddziały w Polsce. Z operacyjnego punktu widzenia są zalety i wady obu podejść” – odnotowuje CSBA.

Zauważa, że „utrzymując oddziały bliżej potencjalnych rosyjskich celów amerykańskie wojsko może zredukować rosyjską przewagę czasu-odległości i skrócić amerykański i sojuszniczy harmonogram operacyjny podczas decydujących pierwszych dni operacji bojowych”.

Za pobyt amerykańskich żołnierzy w Polsce nasz kraj musiałby płacić ogromny haracz

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!