Wiadomości

Amerykanie ujawnili zdjęcia rosyjskich samolotów bojowych w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dopiero co pisaliśmy o rosyjskich żołnierzach, którzy wycofali się z atakowanych przez siły protureckie południowych dzielnic Trypolisu i pobliskiego miasta Tarhuna na lotnisko Bani Walid, skąd zostali zabrani samolotami, których miało być w sumie ponoć szesnaście, w nieznanym kierunku. Rosjan, którzy zostali w ten sposób ewakuowani, miało być – według burmistrza Bani Walid – około 1500, przy czym mieli oni na wyposażeniu ciężkie haubice, pojazdy opancerzone oraz samobieżne zestawy przeciwlotnicze artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1.

Okazało się więc, że rosyjskie zaangażowanie w wojnę libijską jest nawet większe, niż się dotąd spodziewano. Dotąd bowiem liczebność Rosjan służących w formacjach wagnerowskich i biorących udział w walkach po stronie dowodzonej przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej szacowano na nie więcej niż 1200 ludzi.

Ale na tym nie koniec. Amerykanie udostępnili właśnie zdjęcia rosyjskich samolotów, które operują na libijskim niebie. Są to myśliwce MiG-29 i Su-35 oraz bombowce Su-24. Już wcześniej członkowie libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) sygnalizowali, że Rosjanie przerzucili samoloty bojowe z Syrii do Libii, teraz pojawił się namacalny dowód, że tak jest w istocie. Co więcej, okazało się, że samolotów tych jest tam więcej, niż sądzono…

Samoloty te przyleciały do bazy lotniczej Hmejmim w Syrii w dniach 12 – 14 maja. Tam spędziły 4 – 5 dni, przy czym w tym czasie zmieniono im kamuflaż, po czym w dniach 18 – 19 maja zostały przerzucone do Libii.

W sumie Amerykanie doliczyli się w Libii 14 rosyjskich samolotów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!