Wiadomości

Amerykanie rozmieszczą rakiety Patriot na Bliskim Wschodzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone rozmieszczą baterię rakiet Patriot na Bliskim Wschodzie i skierują tam kolejny okręt wojenny, by „móc odpowiednio reagować na zagrożenia ze strony Iranu” – poinformował Pentagon.

Rozmieszczenie na Bliskim Wschodzie baterii systemu obrony powietrznej Patriot i wysłanie w ten region okrętu „USS Arlington”, na pokładzie którego znajdują się m.in. żołnierze piechoty morskiej, amfibie i śmigłowce, zatwierdził pełniący obowiązki szefa resortu obrony USA Patrick Shanahan. Pentagon nie podał ani daty, ani też dokładnego miejsca rozmieszczenia tych jednostek.

Wcześniej Pentagon poinformował o skierowaniu w rejon Bliskiego Wschodu grupy uderzeniowej okrętów wojennych z lotniskowcem „Abraham Lincoln” i eskadry bombowców, uzasadniając to zagrożeniem ze strony Iranu dla sił zbrojnych USA.

Amerykański resort obrony zapewnił w piątek, że Stany Zjednoczone „nie dążą do konfliktu z Iranem”, ale – jak podkreślił – „nadal będą uważnie monitorować działalność irańskiego reżimu, jego armii i sojuszników”. „Jesteśmy gotowi do obrony sił i interesów USA w regionie” – dodał Pentagon.

W ostatnim okresie doszło do bezprecedensowego zaostrzenia konfrontacji Waszyngtonu z Teheranem. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zaostrza sankcje dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!