Gospodarka Wiadomości

Amerykanie chcą zablokować ewentualny kontrakt na dostawy ropy naftowej z Iranu do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiadomości TVP1 poinformowały o możliwości podpisania w nadchodzących miesiącach umowy długoterminowej na dostawy ropy naftowej z Iranu do Polski, co spotkało się z ostrą reakcją Stanów Zjednoczonych. Trudno dziś wyrokować czy w kontekście amerykańskich nacisków jakakolwiek szersza współpraca polsko-irańska w ramach branży naftowej jest możliwa. Z przyczyn politycznych raczej nie, choć z powodów gospodarczych mogłaby być interesująca – pisze portal Energetyka24.

W ubiegłym tygodniu do gdańskiego terminalu naftowego dotarł tankowiec Delta Kanaris, który dostarczył 130 tys. ton lekkiej, irańskiej ropy na potrzeby PKN Orlen. Dostawę zrealizowano w ramach kontraktu krótkoterminowego (a więc jednorazowego zakupu ładunku). Spotkała się ona z oficjalnym komentarzem prezesa płockiego koncernu:.

„Dostawa z Iranu stałą się faktem. Ropa z kierunku bliskowschodniego daje nam wiele możliwości. Przede wszystkim umożliwia dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Nie mniej istotne jest jednak to, że jest gatunkiem w pełni bezpiecznym dla przerobu w naszej płockiej rafinerii, pozwalając na uzyskanie bardzo zadawalających efektów ekonomicznych” – powiedział Daniel Obajtek.

Wpłynięcie tankowca Delta Kanaris z ładunkiem irańskiej ropy oraz towarzysząca mu wypowiedź szefa największego polskiego koncernu nie uszły uwadze mediów. Podczas piątkowej emisji głównego wydania Wiadomości TVP1 stwierdzono m.in., że za kilka miesięcy PKN Orlen może podpisać umowę długoterminową na dostawy ropy z Iranu.

W tym kontekście twierdzenia Wiadomości TVP skupiające się na długoterminowych kontaktach handlowych PKN Orlen z Iranem wydają się problematyczne. Tym bardziej, że według informacji Energetyka24 wzbudziły one konsternację w ambasadzie amerykańskiej w Warszawie. Napiętą sytuację podgrzał dodatkowo moment poinformowania przez Wiadomości TVP1 o planach podpisania przez PKN Orlen umowy długoterminowej na dostawy irańskiej ropy do Polski. W tym czasie ważyły się losy ataku rakietowego na Syrię, który ostatecznie przeprowadzili Amerykanie wspólnie z Brytyjczykami i Francuzami.

Całość:

/Energetyka24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!