Wiadomości

Ambasador Rosji w Polsce: Oficjalny dialog z Polską o historii obecnie jest niemożliwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Prowadzenie na płaszczyźnie oficjalnej dialogu z Polską na tematy historyczne nie jest obecnie możliwe — oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant” Siergiej Andriejew.

Wypowiedzi ambasadora „Kommiersant” opublikował obok wywiadu z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

– Wysoko cenimy to, że wielu zwykłych Polaków i władze lokalne dbają o miejsca pochówku żołnierzy rosyjskich i radzieckich – podkreślił Andriejew. Ocenił jednak, że w Polsce trwa „wojna” z pomnikami radzieckimi, która – jak dodał – jest w istocie „wojną” z „pamięcią o uratowaniu Polski przez Armię Czerwoną w latach 1944-45”. Zarzucił władzom Polski naruszanie w tej kwestii umów dwustronnych z 1992 i 1994 r.

– Jest to wybór polityczny strony polskiej na rzecz konfrontacji z nami, ponieważ w Rosji takie działania są postrzegane przez przeważającą większość naszych obywateli jako bluźniercze i głęboko obraźliwe dla naszego narodu – powiedział dyplomata.

– Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać – powiedział ambasador.

Andriejew podkreślił, że w kwestii zbrodni katyńskiej „ze strony rosyjskiej dawno już zostały wydane wszelkie oficjalne oceny” i zaznaczył: „dla nas na płaszczyźnie politycznej ta kwestia jest zamknięta”.

Pytany, dlaczego nie przekazano Polsce części dokumentów archiwalnych związanych ze zbrodnią katyńską, Andriejew zadał pytanie, dlaczego Rosja miałaby je przekazywać.

– To są nasze archiwa – zauważył. – Ze 183 tomów materiałów sprawy katyńskiej, którą rozpatrywała nasza Główna Prokuratura Wojskowa, 148 zostało odtajnionych i przekazanych w kopiach stronie polskiej. W sprawie pozostałych materiałów decyzje będą podejmowane w przyszłości zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem – powiedział dyplomata.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!