Wiadomości

Ambasador Izraela oburzony! Chodzi o głosowanie Polski w ONZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Reutera poinformowała, że Komitet Specjalny ds. Dekolonizacji ONZ przyjął projekt palestyńskiej rezolucji, w której domaga się opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) „w sprawie przedłużającej się okupacji Izraela”.

Rezolucja zakłada „pilną” wypowiedź MTS na temat „przedłużającej się okupacji, osadnictwa i aneksji terytorium palestyńskiego” przez Izrael, który narusza prawo Palestyńczyków do samostanowienia. Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział w oświadczeniu, że 98 krajów poparło rezolucję, 52 wstrzymało się od głosu, a 17 głosowało przeciw. Al-Maliki z zadowoleniem przyjął wyniki głosowania i określił rezolucję jako „dyplomatyczny i prawny przełom”, który „otworzy nową erę dla pociągnięcia Izraela do odpowiedzialności za jego zbrodnie wojenne”.

Ambasador Izraela w ONZ Gilad Erdan z kolei powiedział, że angażując MTS, „Palestyńczycy niweczą wszelkie szanse na pojednanie”. „Palestyńczycy odrzucili wszystkie inicjatywy pokojowe, a teraz angażują w to zewnętrzne pomioty twierdząc, że konflikt nie został rozwiązany” – dodał.

Agencja Reutera donosi nadto, że zastępca przedstawiciela USA, które głosowały przeciwko rezolucji, powiedział, że opinia doradcza MTS jest „kontrproduktywna i jedynie oddali strony od celu, którym powinno być porozumienie wynegocjowane przez dwa państwa”.

Za rezolucją głosowała m.in. Polska. Ambasador Izraela w Warszawie Yacov Livne napisał w związku z tym na twiterze: “Polska głosowała w ONZ przeciwko Izraelowi – jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie. Poparcie antyizraelskiej rezolucji jest rozczarowujące”.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!