Polska Wiadomości

Aleksandra Dulkiewicz nie potrafiła nie wpleść polityki do swojego przemówienia na Westerplatte…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl podczas uroczystości na Westerplatte, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła o wydarzeniach sprzed 80 lat podkreślając, że wojna jest zła. Pomimo podniosłej chwili, nawiązała do współczesnego konfliktu politycznego z PiS. Jej słowa wywołały oburzenie internautów, a także prof. Sławomira Cenckiewicza. „Kompletna kompromitacja” – ocenił.

Do niedawna centralne uroczystości wybuchu II wojny światowej odbywały się na Westerplatte. Brali w nich udział przedstawiciele najwyższych władz w Polsce. Tym razem ze względu na przyjazd amerykańskiego prezydenta, centralne uroczystości zaplanowano w Warszawie. Na Westerplatte jednak jak co roku odbyły się uroczystości z udziałem m.in. prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz w swoim wystąpieniu mówiła o tym, że należy oddać cześć wszystkich poległym, a także o tym, że dziś stoimy „po stronie pamięci, która służy budowaniu wspólnoty, umacnia demokrację i wolność, solidarność i pojednanie”. W swoim wystąpieniu, pomimo okoliczności, nawiązała do bieżącej rozgrywki politycznej. Prezydent mówiła o tym, że każda wojna jest zła, zarówna ta „państwa z państwem” jak również ta „rządzących ze społeczeństwem”. – Tam, gdzie zaczyna brakować praw i tłumi się wolność, tam prędzej czy później pojawia się przemoc w życiu publicznym – skwitowała.

Przede wszystkim wypada jednak zapytać: Czy Dulkiewicz na pewno wie, jaką rocznicę dzisiaj obchodzimy? Czy wie, kto kogo napadł we wrześniu 1939 roku? Kto był katem, a kto ofiarą? Komu wypada tego dnia oddać cześć?

Jej słowa wywołały oburzenie. Zdaniem historyka prof. Sławomira Cenckiewicza, wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz było „kompletną kompromitacją”. „Mowa Dulkiewicz to kompletna kompromitacja! 1 września wygadywać na Westerplatte o walce rządu ze społeczeństwem – ludzie trzymajcie mnie!” – napisał na Twitterze.

Także Łukasz Warzecha z tygodnika „Do Rzeczy” negatywnie ocenił wypowiedź prezydent Gdańska. „Bardzo słaba Dulkiewicz, wplatająca na siłę współczesną politykę i podobnie próbujący robić Timmermans” – skomentował. W podobnym tonie wypowiadali się internauci, komentujący wystąpienie na Twitterze.

Jak oceniacie takie zachowanie prezydent Gdańska?

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!