Wiadomości

“Aktywiści klimatyczny” przerwali koncert w filharmonii. Przykleili się do podium dyrygenta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwoje tzw. “aktywistów klimatycznych” przerwało na chwilę koncert w hamburskiej filharmonii. Słuchacze dali wyraz swojej dezaprobacie wobec akcji.

Dwie osoby ubrane w odblaskowe kamizelki wstały z pierwszych rzędów widowni hamburskiej Elbphilharmonie i weszły na podest dla dyrygenta. Stanęły za barierką i przykleiły się rękami do balustrady. Uczestniczka akcji zaczęła wygłaszać swój manifest, co spotkało się z głośną dezaprobatą publiczności.

Na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu słychać okrzyki “aus!”, co oznacza “wyjść!”. Wystąpienie zostało zagłuszone przez słuchaczy. Do “aktywistów” podeszły osoby z obsługi i sprawnie poradziły sobie z sytuacją. Jeden z pracowników wymontował balustradę z podestu dyrygenckiego i wraz z przyklejonymi do niej aktywistami wyniósł ją za kulisy. Wtedy już orkiestra z Saksonii mogła spokojnie wrócić do wykonania koncertu. W programie znalazły się I Symfonia Johannesa Brahmsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena.

W ostatnich kilkunastu tygodniach do aktów wandalizmu ze strony samozwańczych “aktywistów” dochodzi coraz częściej. Wandale ochoczo zamieszczają nagrania ze swoich przestępstw w mediach społecznościowych. Mnóstwo tego typu akcji można zobaczyć m.in. na Twitterze. Przykładowo 14 października w londyńskiej National Gallery dwie aktywistki z organizacji Just Stop Oil wylały zupę pomidorową na “Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Dwa tygodnie później działacz na rzecz klimatu – jak sam siebie określa – przykleił głowę do szkła zakrywającego słynny obraz “Dziewczyna z perłą”. Do zdarzenia doszło w holenderskiej Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze. Chodzi o słynne dzieło autorstwa Jana Vermeera.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!