Świat Wiadomości

Aktorka Emma Watson wyraziła poparcie dla Palestyny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal strajk.eu aktorka Emma Watson, najbardziej znana jako Hermiona Granger z sagi o Harrym Potterze, zadeklarowała na Instagramie solidarność z walką Palestyńczyków o wolne państwo. Post zebrał ponad 1 200 000 pozytywnych reakcji, a ze strony dyplomatów izraelskich doczekał się zjadliwej krytyki.

3 stycznia Emma Watson, która znana jest również jako aktywistka na rzecz praw kobiet, opublikowała na Instagramie post z wyrazami solidarności z Palestyńczykami. Zamieściła fotografię opublikowaną w maju przez grupę Bad Activism Collective. Widoczni są na niej ludzie protestujący przeciwko wysiedleniom z dzielnicy Szajch Dżarrah w Jerozolimie Wschodniej, demonstrujący pod hasłem „Wolna Palestyna”. Na pierwszy plan wysuwa się napis „Solidarność to czasownik”, sugerujący aktywne wsparcie.

Watson opatrzyła zdjęcie cytatem z Sary Ahmed, australijskiej teoretyczki feminizmu, badaczki zagadnień postkolonializmu, tożsamości i queer. Czytamy w nim, że „Solidarność oznacza zaangażowanie i pracę, a także uznanie, że nawet jeśli nie mamy tych samych uczuć, tego samego życia i takich samych ciał, to żyjemy we wspólnej przestrzeni”.

Post Emmy Watson wywołał gwałtowne reakcje izraelskich dyplomatów. – Gryffindor traci 10 punktów za antysemityzm – napisał na Twitterze były przedstawiciel Izraela w ONZ Danny Danon. Do filmów, które uczyniły Watson sławną, nawiązał również Gilad Erdan, obecny przedstawiciel Izraela w ONZ. Pouczył on odtwórczynię roli Hermiony, że magia działała tylko w świecie Harry’ego Pottera. Wytłumaczył przy okazji, do czego on sam użyłby zaklęć.

– Gdyby było inaczej, magia używana w świecie czarodziejów mogłaby wyeliminować zło Hamasu (który uciska kobiety i dąży do unicestwienia Izraela) i Autonomii Palestyńskiej (która wspiera terror). Byłbym za! – napisał dyplomata na Twitterze.

 

Sympatia użytkowników mediów społecznościowych jest jednak zdecydowanie po stronie aktorki. Wśród ponad 100 tys. komentarzy na jej profilu na Instagramie dominują palestyńskie flagi i wyrazy wdzięczności za to, że „stanęła po właściwej stronie” i „jest prawdziwą humanistką”. Inni użytkownicy chcą dodać Gryffindorowi punkty, a na Twitterze sugerują, że magia prędzej zadziałałaby przeciwko izraelskim żołnierzom. Ponadto wybrzmiewa niedowierzanie, że dość ogólny obrazek i cytat wywołały tak nerwową reakcję.

Uuuuuu antysemityzm…

Źródło: strajk.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!