Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie polsko-wietnamskiego gangu narkotykowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 11 maja 2020 roku skierował do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim akt oskarżenia przeciwko 14 osobom w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej plantacje marihuany.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył 8 osób ( w tym 2 obywateli Wietnamu) o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk oraz uprawę konopi innych niż włókniste i wytwarzanie znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 53 ust. 2 i z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Kolejnych sześć osób zostało oskarżonych o pomocnictwo do uprawy konopi innych niż włókniste i wytwarzania znacznej ilości marihuany.

Wobec 7 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Wytwarzanie środków odurzających stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności do 15 lat i karą grzywny.

Postępowanie, objęte aktem oskarżenia, dotyczy zlikwidowanych plantacji marihuany znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Podczas ich ujawnienia zatrzymano pracujących tam „plantatorów”.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że ze zlikwidowanych upraw uzyskano marihuanę w ilości nie mniejszej niż 137 kilogramów. Przyjmując, że średnia cena hurtowa kilograma marihuany wynosi 14 tysięcy złotych, łączna wartość uzyskanych narkotyków w hurcie wynosiła prawie 2 miliony złotych. Konopie były uprawiane w specjalnie do tego celu wyposażonych pomieszczeniach posiadających odpowiednią instalację oświetleniową i wentylacyjną.

Dotychczas Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie w sprawach dotyczących plantacji marihuany skierował dwa akty oskarżenia przeciwko 9 osobom. W postępowaniach tych przed Sądami Okręgowymi w Częstochowie i Szczecinie zapadły już wyroki skazujące.

Skierowany 11 maja 2020 roku akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim jest trzecim z kolei w tej sprawie.

/Prokuratura Krajowa/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!