Wiadomości

Akt oskarżenia po śledztwie ABW. Chodzi o korupcję w szczecińskiej ARiMR

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec 6 osób zamieszanych w przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

W ramach śledztwa oskarżono byłego dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR w Szczecinie oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa zachodniopomorskiego. Główny oskarżony, w trakcie pełnienia funkcji dyrektora w latach 2012-2016, miał przyjąć korzyść osobistą w zamian za kierowanie do Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR w Warszawie wniosków o płatności, z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności.

Mężczyzna oskarżony jest również o powoływanie się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i pośrednictwo w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej, podżeganie do podrobienia dokumentu oraz ujawnienia tajemnicy służbowej. Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawiania wolności.

Z kolei oskarżonym przedsiębiorcom zarzuca się płatną protekcję oraz postawiono im zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Jedna z oskarżonych osób prowadzących działalność przyznała się do zarzuconego jej czynu. Jednocześnie potwierdziła fakt przyspieszania dopłat przez oskarżonego byłego Dyrektora Oddziału ARiMR w Szczecinie w zamian za korzyść osobistą. Akt oskarżenia trafił do sądu 14 kwietnia 2023 r.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie sprawą zajmowali się funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Anty korupcyjnego w Warszawie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!