Wiadomości

Airbus wycofuje się z przetargu na śmigłowce dla Polskiej Marynarki Wojennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Airbus Helicopters wycofuje się z przetargu na śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych. Powodem są według firmy wymagania offsetowe. Na stole pozostała oferta koncernu Leonardo, właściciela zakładów PZL Świdnik.

„Airbus Helicopters podjął decyzję o wycofaniu się z postępowania na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP” – głosi oświadczenie firmy.

Według producenta „zdefiniowane przez polskie MON wymagania offsetowe dla tego zakupu przy zakładanej liczbie śmigłowców uniemożliwiły Airbus Helicopters złożenie konkurencyjnej oferty”.

„Posiadając szerokie portfolio wielozadaniowych i sprawdzonych w warunkach bojowych platform, Airbus Helicopters jest w dalszym ciągu zainteresowany wsparciem procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP w zakresie wymiany floty śmigłowców” – zapewnia koncern.

Postępowania mające wskazać nowe śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze i zwalczania okrętów podwodnych MON ogłosiło na początku 2017 r., po rezygnacji z zakupu helikopterów Airbusa. Osobny przetarg rozpisano na śmigłowce dla wojsk specjalnych.

Ofertę na śmigłowce morskie złożyły dwie firmy: Airbus Helicopters i włoski koncern Leonardo, do którego należą m.in. zakłady PZL-Świdnik. W marcu 2017 r. MON informowało o zamiarze zakupu ośmiu śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych ze zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.

Według późniejszych informacji zakup ten byłby podzielony na dwie transze po cztery jednostki.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!