Wiadomości

AGH otworzyła nowy budynek Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 2 tys. studentów posłuży nowy budynek Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, który uczelnia otworzyła w poniedziałek. „Tu rozstrzyga się przyszłość Polski” – powiedział obecny na uroczystości wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Kamień węgielny pod budynek Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH został wmurowany w styczniu 2018 r. Koszt inwestycji to 21 mln zł. 13 mln zł to dofinansowanie z MNiSW, pozostałe środki to wkład własny uczelni.

Budynek posłuży ponad 2 tys. studentów, którzy będą tu rozwijać wiedzę i prowadzić badania – także służące cyberbezpieczeństwu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ponad 2 tys. m kw., mieści się przy ul. Czarnowiejskiej w miejscu wyburzonych XIX-wiecznych zabudowań. Na czterech kondygnacjach są pomieszczenia dydaktyczne, laboratoryjne, biurowe, konferencyjne, techniczne.

„Tu rozstrzyga się przyszłość Polski” – powiedział obecny na uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak podkreślał, nauka jest inwestycją. Przekonywał, że warto inwestować w młodych, utalentowanych naukowców.

Gowin zaapelował też do polityków, aby solidarnie działali na rzecz „zdecydowanego wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe”, ponieważ – przekonywał – bez tego nie zbudujemy nowoczesnej gospodarki. „Nauka jest inwestycją” – zaznaczył.

Wicepremier dodał także, że w tym roku nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe są bezprecedensowo wysokie – łącznie jest to 5 mld zł (2 mld zł w postaci gotówki w tegorocznym budżecie państwa, a 3 mld zł w postaci obligacji Skarbu Państwa).

Jak zwrócił uwagę wicepremier wydział, którego nowa siedziba została otwarta w poniedziałek, jest jednym z najlepszych w Polsce. „Ten wydział to miejsce, w którym powstają najbardziej przełomowe badania, miejsce w którym krakowscy uczeni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że skoro nauka jest inwestycją, to powinna się zwrócić” – powiedział.

Obecna na inauguracji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że otwieramy nie tyle nowy budynek, co nowe możliwości. Jak mówiła, w Polsce jest doskonała infrastruktura badawcza, naukowa, która jest konkurencyjna na całym świecie. W Polsce jednak często – mówiła minister – brakuje odpowiedniego potencjału naukowego, mogącego wykorzystywać tę infrastrukturę. Ale – zaznaczyła Emilewicz – na AGH nie można mówić o braku takiego potencjału naukowego. Minister wskazała także na wysokie miejsca AGH w rankingach uczelni. Minister zachęcała także kobiety do studiowania na AGH.

AGH świętuje w tym roku swoje stulecie. “Ten budynek jest kontynuacją tej długiej historii” – powiedziała Emilewicz.

Rektor prof. Tadeusz Słomka dziękując MNiSW za dofinansowanie, podkreślił, że nowa siedziba Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji jest bardzo ważna i pozwoli prowadzić badania na najwyższym poziomie. Rektor zwrócił też uwagę, że Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji ma najwyższą kategorię naukową – A+.

PAP – Nauka w Polsce
Beata Kołodziej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!