Wiadomości

Agenci CBA zatrzymali 17 osób pod zarzutem wyłudzania środków unijnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci z gdańskiej delegatury CBA zatrzymali 17 osób w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzeń z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o wyłudzenie ponad 27 mln zł – powiedział portalowi tvp.info rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

Zatrzymań dokonano na terenie całego kraju. Jak poinformował Brodowski, wśród zatrzymanych są „przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich”. Agenci prowadzą przeszukania w 20 firmach.

Jak dodał rzecznik, śledztwo CBA dotyczy wyłudzenia w latach 2013-2015 ponad 27 mln zł ze środków unijnych, które pochodziły z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o program „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013”.

– Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionową dotację uzyskała spółka założona wyłącznie na potrzeby wyłudzenia, której w rzeczywistości dofinansowanie się nie należało – wskazał.

Dodał, że w toku śledztwa agenci ustalili, że po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, „przedstawiciele beneficjenta wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, które działając z nimi w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenie, celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania”.

Wszystkie 17 zatrzymanych osób usłyszy zarzuty karne w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Cztery z nich – w tym główny inicjator procederu – zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty karno-skarbowe, także wyłudzenia środków unijnych oraz oszustwa. Dwóch z nich usłyszy natomiast zarzuty prania pieniędzy.

– To pierwsze zatrzymania w tym śledztwie. Ma ono charakter rozwojowy – mówi Brodowski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!