Wiadomości

Agenci CBA wkroczyli do chorzowskiego rausza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę w chorzowskim urzędzie miasta – sprawdza zgodność z prawem zbycia nieruchomości miejskiej w formie zamiany jej na budynek ratusza oraz jego remonty, gdy był jeszcze prywatnym budynkiem – dowiedziała się PAP.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w środę w rozmowie z PAP, że kontrola w Chorzowie trwa i prowadzą ją funkcjonariusze z departamentu postępowań kontrolnych katowickiej delegatury CBA.

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Karolina Skórka powiedziała PAP, że w urzędzie trwają różne kontrole, ale nie chciała sprecyzować, czego one dotyczą. Pytana, czy urząd w ramach własnych działań nie wykrył nieprawidłowości, o których zawiadomił CBA, odparła, iż nie słyszała w UM o takim przypadku.

Według informacji PAP, rozpoczęta kilka tygodni temu kontrola obejmie prawidłowość procedur przekazania nieruchomości w rejonie ulicy Targowej, które miasto oddało spółkom deweloperskim w zamian za zabytkowy b. chorzowski ratusz.

Agenci CBA zbadają też, czy zgodnie z prawem dotowano remont zabytkowego budynku, gdy był jeszcze w prywatnych rękach. Kontrola będzie też dotyczyła samej transakcji przejęcia budynku przez samorząd i zasad zarządzania tą nieruchomością.

Kontrolerzy sprawdzą zgodność z prawem przekazania działek przy Targowej, obecnie należących do spółek zajmujących się głównie usługami deweloperskimi, chociaż działki te nie są przeznaczone pod budowę mieszkań. W planie zagospodarowania zapisano, że mogą być one przeznaczone na usługi, cele wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe.

Kontrola ma zakończyć się na początku czerwca. Zgodnie z ustawą za zgodą szefa CBA może zostać w szczególnie ważnych przypadkach przedłużona maksymalnie do sześciu miesięcy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!