Wiadomości

Afrykańscy imigranci przywlekli do Europy nieuleczalny rodzaj gruźlicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Eksperci z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii odkryli „odporny na wiele lekarstw” rodzaj gruźlicy u ośmiu uchodźców, którzy przybyli z Rogu Afryki.

W opublikowanym właśnie oficjalnym raporcie szwajcarskie laboratorium wymienia kilka przypadków z 2016 roku. Kierownik diagnostyki Peter Keller powiedział:

„Bakterie te wykazywały nową kombinację mutacji odporności na cztery różne antybiotyki, których nigdy wcześniej nie zaobserwowano”.

Raport wskazuje, że laboratorium w Niemczech również zarejestrowało przypadek „z tym samym patogenem”. Po sprawdzeniu danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zidentyfikowano w sumie 21 takich przypadków. Wszystkie przypadki dotyczyły pacjentów pochodzących także z Rogu Afryki lub Sudanu.

Patogen nie mógł się dalej rozprzestrzeniać, dzięki temu że władze podjęły szereg działań zapobiegawczych. Kierownik diagnostyki, Keller, tak mówił o tym:

„Ten nadzwyczajny przypadek doprowadził do utworzenia europejskiej organizacji przestrzegającej o niebezpiecznych patogenach gruźlicy”.

Według raportu, uzyskane dane świadczą, że infekcja rozprzestrzeniła się wśród imigrantów w obozie dla uchodźców w pobliżu Bani Walid w Libii. Nie ma danych, ilu pacjentów z patogenem zidentyfikowano w 2017 roku.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!