Islam Świat Wiadomości

Afgańskie kobiety nie będą miały prawa uprawiać sportu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal medianarodowe.com Ahmadullah Wasik, wiceszef komisji talibów ds. kultury przekazał, że afgańskie kobiety nie będą mogły uprawiać sportu. Jest to dowód na to, że talibowie nie zmienili swojego stosunku do kobiet, mimo licznych deklaracji.

Zmiany społeczno-polityczne w Afganistanie drastycznie zmieniają sytuację żyjących tam kobiet. Talibowie, którzy w połowie sierpnia przejęli kontrolę nad tym krajem, powołali we wtorek tymczasowy rząd. Mimo wcześniejszych deklaracji, w nowo powstałym gabinecie nie znalazła się jednak żadna kobieta. Tymczasem talibowie posunęli się o krok dalej i przekazali, że afgańskie kobiety nie będą mogły uprawiać sportu.

Ahmadullah Wasik, wiceszef komisji talibów ds. kultury, zapytany, czy kobiety m.in. będą mogły grać w krykieta, wyjaśnił, że sport nie jest dla nich „ani odpowiedni, ani konieczny”.

– Grając w krykieta, mogą znaleźć się w sytuacji, w której ich twarz i ciało nie będą zakryte. Islam nie pozwala na to, żeby kobiety tak się pokazywały

– powiedział Ahmadullah Wasik w środowej rozmowie z telewizją SBS.

Dodał, że kobiety mogą wychodzić i załatwiać podstawowe potrzeby, takie jak np. zakupy. Sport nie jest im jednak potrzebny.

– W krykiecie oraz innych sportach kobiety (…) będą odkryte i nie będą przestrzegały zasad ubioru, a islam na to nie zezwala

– powiedział.

Zakaz uprawiania sportu, zwróciła uwagę stacja SBS, to kolejny dowód na to, że stosunek talibów do kobiet nie zmienił się od lat 1996-2001, kiedy sprawowali władzę w Afganistanie.

Talibowie zapewniali po zajęciu Kabulu 15 sierpnia, że będą przestrzegali praw kobiet „w ramach szariatu”. Kiedy jednak ogłosili powstanie rządu tymczasowego, okazało się, że wszyscy jego członkowie to mężczyźni, pomimo obietnic, że u władzy znajdą się też kobiety.

Jak zareagują na to nasi bojownicy o wolność?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!