Wiadomości

Afgańczyk uznany za zagrożenie został ewakuowany do Wielkiej Brytanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Afgańczyk objęty zakazem lotu do Wielkiej Brytanii ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa został do niej sprowadzony w czasie trwającej ewakuacji z lotniska w Kabulu – potwierdził brytyjski rząd.

Osoba, której personaliów nie ujawniono, znajduje się na liście objętych zakazem lotów do Wielkiej Brytanii. Lista ta ma na celu zablokowanie osobom uważanym za zagrożenie dla bezpieczeństwa możliwości dotarcia do kraju.

Tymczasem jedną z takich osób sprowadzono brytyjskim samolotem wojskowym z Kabulu do Birmingham. Informację tę jako pierwsza podała stacja Sky News, ale później brytyjski rząd potwierdził ten fakt.

Nie wyjaśniono jednak, czy osoba ta została zatrzymana. Sky News wskazała, że nawet jeśli stanowi ona zagrożenie, brytyjski rząd nie będzie mógł teraz jej odesłać wskutek zawieszenia lotów.

Według Sky News wyższy rangą urzędnik straży granicznej poinformował posłów, że pięć osób z listy objętych zakazem lotów próbowało opuścić Afganistan podczas prowadzonej przez brytyjskie wojsko ewakuacji i cztery zostały zatrzymane, przy czym jedna dopiero na lotnisku we Frankfurcie. Piątą osobą była ta, która ostatecznie przedostała się do Birmingham.

Brytyjscy urzędnicy na lotnisku w Kabulu ostrzegają przed wzrostem liczby przypadków podszywania się pod inne osoby, fałszowania dokumentów i podrabiania paszportów. Jak wskazują, istnieje realne ryzyko, iż tzw. Państwo Islamskie będzie starało się wykorzystać program ewakuacji byłych afgańskich tłumaczy i innych lokalnych pracowników brytyjskiego wojska, by wysłać do Wielkiej Brytanii swoich bojowników.

Podejmowane są działania w celu sprawdzenia każdego wniosku pod względem bezpieczeństwa, ale istnieje również pilna potrzeba przyspieszenia ewakuacji z lotniska w Kabulu, póki jeszcze jest ona możliwa. W związku z tym pojawiają się obawy, iż kontrole bezpieczeństwa mogą być mniej dokładne. Istnieje również obawa, że Państwo Islamskie spróbuje wziąć na cel brytyjskich żołnierzy prowadzących ewakuację, umieszczając zamachowca samobójcę w tłumie zgromadzonym przed lotniskiem.

Czytaj też:

Ewakuowany z Kabulu przez duńskie władze Afgańczyk to wydalony Danii przestępca

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!