Wiadomości

Afera mobbingowa w warszawskim Ratuszu. Szokujące ustalenia dziennikarzy Radia Zet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Niemożliwe, że z tak małym biustem karmi pani dziecko” – miała usłyszeć podczas jednego z zebrań urzędniczka Centrum Obsługi Podatnika w Warszawie. Na podstawie wymiarów biustu przełożeni mieli oceniać, czy urzędniczki mogą korzystać z prawa do wcześniejszego wyjścia z pracy w związku z karmieniem dzieci – dowiedział się dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Do zdarzenia miało dojść na przełomie marca i kwietnia tego roku w Centrum Obsługi Podatnika Urzędu Miasta. Urzędniczki opisały wszystko w anonimowym mailu, który został wysłany do prezydenta Rafała Trzaskowskiego i Dyrektor Kadr.

“Do dnia dzisiejszego nie potrafimy się pogodzić z tym jak zostałyśmy potraktowane, a wręcz poniżone przez naszych przełożonych. U wielu z nas nastąpiło obniżenie poczucia własnej wartości, czujemy się gorsze i odbiło się to na naszym życiu rodzinnym” – napisały w piśmie kobiety.

W wysłanym mailu można przeczytać jeszcze: “Zostałyśmy zaproszone wraz z bezpośrednim przełożonym do gabinetu w celu wyjaśnienia harmonogramu naszej pracy związany z karmieniem naszych dzieci. Wyjaśnienie to polegało na ocenie – w obecności kilkunastu osób, w tym dyrekcji oraz przełożonych płci męskiej – naszych wymiarów biustu, gdzie jedna z nas usłyszała ironiczną uwagę, (..) że to niemożliwe, że z tak małym biustem karmi pani dziecko (…), co wzbudziło śmiech wśród przełożonych i dyrekcji. Zaskoczyło nas, że przełożeni pełnili również rolę biegłego lekarza, oceniając nasze zaświadczenia lekarskie pod względem prawdziwości, które zostały wystawione przez dyplomowanych lekarzy”.

Reporterowi Radia ZET Mariuszowi Gierszewskiemu udało się dowiedzieć nieoficjalnie, że urzędnicy stołecznego ratusza jeszcze przed wakacjami próbowali wyjaśnić sprawę. Jednak wobec stanowczych zaprzeczeń dyrekcji COP, nie nadano jej dalszego biegu. W ubiegłym tygodniu dziennikarz Radia ZET wysłał pytania w sprawie incydentu i do sprawy powrócono.

– Zarządziłem kontrolę w COP, będą podejmowane wkrótce decyzje personalne – mówi prezydent Rafał Trzaskowski. Dodaje: –  Dokładnie to wyjaśniamy. Zawsze, jeżeli udowodniony jest jakikolwiek mobbing, to podejmujemy twarde decyzje. We wszystkich spółkach, którymi zarządzam, w ratuszu, w dzielnicach pracuje ponad 25 tysięcy osób, więc ja nie wykluczam, że tego typu sytuacje mogą mieć miejsce. Po to mamy procedury kontrolne. Podejmuję szybko decyzje personale jeżeli okazuje się, że tego typu podejrzenia są uzasadnione – wyjaśnia Trzaskowski.

Według nieoficjalnych informacji dziennikarza Radia ZET, dyrektor COP Róża Joanna Gutkowska złożyła w środę rezygnację ze swojej funkcji i przeszła na emeryturę.

Więcej:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Warszawa/Skargi-na-mobbing-u-Trzaskowskiego.-Niemozliwe-ze-z-tak-malym-biustem-karmi-pani-dziecko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!