Wiadomości

Administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o zatwierdzenie nowego porozumienia w sprawie dostaw broni do Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rola Ankary w konflikcie na Ukrainie pomogła naprawić zerwane więzi z Waszyngtonem i może przygotować grunt pod sprzedaż myśliwców odrzutowych F-16 – pisze the Wall Street Journal.

Administracja Bidena zwróciła się do przywódców Kongresu o zatwierdzenie sprzedaży zaawansowanej broni i innego sprzętu dla tureckiej floty myśliwców F-16, o czym poinformowali urzędnicy amerykańscy. Zorganizowano spotkanie z prawodawcami w sprawie propozycji sprzedaży większej liczby samolotów Ankarze, która to dąży do przekalibrowania więzi z Waszyngtonem.

Proponując sprzedaż broni, która została wysłana do przywódców Kongresu w zeszłym miesiącu, podkreślono, że ​​Turcja ma nadzieję na wykorzystanie swojej roli jako pośrednika w rosyjsko-ukraińskich rozmowach pokojowych i wsparcia ukraińskiego wojska jako sposobu na naprawienie zniszczonych stosunków z Waszyngtonem i uzyskanie nowej broni. Potencjalna umowa obejmowałaby pociski rakietowe, radary i elektronikę dla tureckich F-16, co stanowiłoby znaczącą modernizację posiadanych myśliwców.

Urzędnicy amerykańscy zaznajomieni z wnioskiem powiedzieli, że administracja może wykorzystać tę umowę do oceny poziomu poparcia w Kongresie dla oddzielnej propozycji – dotyczącej sprzedaży Turcji 40 nowych F-16.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!