Wiadomości

Aby ukryć przestępczą działalność korzystano z wielu kamuflaży, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na terenie opuszczonego gospodarstwa rolnego nielegalnie produkowano ogromne ilości papierosów.

Ten proceder zakończyli funkcjonariusze CBŚP, KAS i NoOSG zabezpieczając blisko 9 mln papierosów, ponad 9,5 tony tytoniu oraz przejmując urządzenie mogące wyprodukować ok. miliona szt. papierosów na dobę. W Prokuraturze Krajowej 4 zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji papierosów.

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że od około pół roku w powiecie bolesławieckim w opuszczonym gospodarstwie rolnym może dochodzić do nielegalnej produkcji papierosów. W celu weryfikacji zebranych informacji policjanci CBŚP ściśle współpracowali z funkcjonariuszami i pracownikami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. W efekcie ich współpracy śledczy szczegółowo ustalili okoliczności sprawy, a następnie przeprowadzali działania, których wynikiem było zlikwidowanie fabryki papierosów.

Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby w trakcie rozładunku półproduktów na posesji. W pomieszczeniach gospodarczych jednego z budynków ujawniono profesjonalną linię produkcyjną mogącą wyprodukować nawet 2 tys. sztuk papierosów na minutę, co daje około milion sztuk na dobę. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 9 mln sztuk papierosów z oznaczeniami różnych znanych marek papierosowych, ponad 9,5 tony tytoniu. Przejęto także wszelkiego rodzaju półprodukty niezbędne do produkcji papierosów. Wartość zajętych wyrobów tytoniowych wstępnie oszacowano na ponad 8,5 mln zł. Zabezpieczono półfabrykaty i urządzenia o wartości ponad 1,5 mln zł. Gdyby nielegalne papierosy trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby prawie 18 mln zł.

W jednym z wygłuszonych pomieszczeń znajdował się dużej mocy agregat prądotwórczy, który pozwalał na ciągłą pracę maszyny nie obciążając lokalnej sieci energetycznej, co mogłoby zaalarmować służby. W budynku, gdzie odbywała się produkcja były również zorganizowane pomieszczenia socjalne pozwalające na stałe przebywanie pracowników na terenie posesji, co miało ukryć ich obecność i zakamuflować działalność w tym miejscu.

Zatrzymanym prokurator z Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji papierosów. Prokurator zarzucił im również przestępstwa karno-skarbowe. Sąd, na wniosek prokuratora wobec wszystkich zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!